02 Mayıs 2018 0

Akne veya Rosacea (gül hastalığ): Ciltte Oluşan Sorunun Akne mi ya da Rosacea mı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Akne veya Rosacea (gül hastalığ): Ciltte Oluşan Sorunun Akne mi ya da Rosacea mı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Akne veya Rosacea (gül hastalığ): Ciltte Oluşan Sorunun Akne mi ya da Rosacea mı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Akne gençlerin cildinde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan birisidir, ama giderek daha fazla yetişkin günümüzde akne sorunlarıyla savaşmaya başlıyor. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (ADA) göre, yetişkinler 30’lu, 40’lı ve hatta 50’li yaşlarında bile akneyle savaşmaya devam ediyor ,hatta gençliğinde hiç akne problemi yaşamamış işiler bile ileriki yaşlarında ilk kez akne sorunu yaşamaya başlayabiliyor. Yetişkin başlangıçlı akne, menopoz yaşamış kadınlar arasında en yaygın olanıdır.

Ancak, ya ciltteki sorun sivilce değilse başka ne olabilir? Yaygın olarak papulopustular sivilce olarak bilinen, kabarık kırmızı yuvarlaklar aslında sivilce değil de rosacea olabilir. ADA’ya göre, 14 milyondan fazla insan rosacea ile yaşamaktadır ve rosacea sorunu olan çoğu insan 30 ila 50 yaşları arasındadır.

Akne ve rosacea arasında bir bağlantı olmamasına rağmen, kendi kendine yapılan yanlış teşhis sonucu yetişkinler yüzlerinde oluşan rosacea hastalığını sivilce sanabilirler. Bununla birlikte, iki farklı sorun olan bu hastalıklar farklı tedavi gerektirmektedir ve akne ilaçları rosacea semptomlarının daha da kötüleşmesine neden olabilmektedir.

Sivilce sebebiyle doktora başvuran hastalarda bazen çıplak gözle bakıldığında akve ve rosacea’dan birbirinden ayırt edilememektedir fakat kaliteli cilt görüntüleme cihazları bu iki deri hastalığının farklı teşhislerinin yapılmasında yardımcı olmaktadır. Bu cihazlardaki görüntüler, siyah noktaların ve beyaz noktaların tanımlamalarını yaparak, daha verimli ve daha doğru teşhislerin konulmasını sağlayarak hastalığın ve uygun tedavinin belirlenmesinde yardımcı olabilirler.

Siyah noktalardan dolayı oluşan sivilceler – genellikle alın ve çenede üzerinde olanlar- sert kabarcıklı ve içi bakteri dolu olup, ergenlik, hormonal dalgalanmalar, diyet, ilaç, stres ve daha fazla çeşitli faktörlerden etkilenebilir.

Rosacea ise 30’lu ve 40’lı yaşlarda insanlarda görülen tipik bir deri hastalığıdır. Yüzün bazı bölgelerinde kırmızılıklara sahip olan rosacea hastasının, burnu ve yanakları sürekli kırmızı halde olabilir ve bu bölgelerde akne gibi görünen şişlik ve sivilcelere sahip olabilir. Dört çeşit rosacea vardır, fakat papulopustular rosacea, kızarıklık, şişlik ve papül ve püstüllerle birlikte, yetişkin akneden neredeyse ayırt edilemez. Rosacea hastalığının 4 çeşidi vardır, fakat papülopüstüler rosacea, rosecanın belirgin bir şeklidir ve sebep olduğu yüzdeki kızarıklık, şişlik ve püstüllerin beyaz kafalı olması nedeniyle yetişkin aknesinden neredeyse ayırt edilemez.

UZMAN GÖRÜNTÜLEME

Yetişkin aknesi ve papülopüsteler rosacea görünüşte hemen hemen aynı olsa da, yüze yapılacak özel bir aydınlatma ile daha doğru bir değerlendirme yapılabilir. Çapraz polarize aydınlatma, kırmızı görüntüler üreten bazı özel görüntüleme cihazları ve ultraviyole (UV) ışınları, doğru cilt sorununu tanımlamaya yardımcı olmak için çeşitli cilt bilgilerinin ortaya çıkmasına neden olan farklı görüntüler üretir.

Çapraz polarize aydınlatma, parlamayı ortadan kaldırır ve cildin yüzeyini aydınlatır ve cilt altı melanini ve kızarıklığını ortaya çıkarır. Bu görüntüyü özel bir görüntüleme cihazı kullanarak işler ve melanin emilim elemanlarını hemoglobin emilim elemanlarından ayrılarak uzmanların doğru bir teşhis yapmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, lezyonlar hem yetişkin aknede hem de papülopüstüler rosacea da mevcut olduğundan, özel bir görüntüleme cihazı ile yakalanan kırmızı bir görüntü, akneyi rosaceadan ayırmak için yeterli olmamaktadır. İkisini daha iyi ayırt etmek için kızarıklığın türü ve kızarıklığın ciltte nerede olduğunun bilinmesi doğru teşhise yardım olabilir. Rosacea hastalarının bir kısmı genel yüz kızarıklıklarına sahip olduğundan, uzman görüntüleme cihazları rosacea ile ilişkili daha fazla bölgesel kızarıklık ve sadece akneden dolayı lezyonlarda oluşan kızarıklık arasında ayrım yapmaya yardımcı olabilir. Kırmızı görüntüleme teknolojisiyle zaman içinde tedavinin olumlu etkileri görülecektir ve genel kızarıklıktaki zamanla azalmaya başlayacaktır.

UV ışınlı görüntüleme cihazları yetişkin aknesini rosaceadan ayırt etmek için en uygun cihazlardır ve bakterilerin floresanını yakalamaktadır. Hem rosacea hem de akne hastalarında görülebilen kırmızı floresanlar, genellikle sebum üretiminden veya yağ bezlerinin ürettiği yağlı maddeden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, sarımsı-turuncu bir floresan, gözeneklerin içindeki akne bakterilerinin bir göstergesidir ve sadece akne hastalarının görüntülerinde bu renk floresanlar görülmektedir. Bu floresanlar, sivilce ve kabarcıkların sebep olduğu kırmızılıkları gösterir ve bu durumda sivilce varlığına işaret etmektedir. Görüntülemede sarımsı-turuncu flüoresan olmaması ve yüzde daha bölgesel kızarıkların olması yüzdeki cilt hastalığının büyük olasılıkla rosecea olduğunun belirtisidir. Bu nedenle, UV ışıklı görüntülerle birlikte özel kırmızı görüntülemenin kullanılması, kızarıklık ve bakteri varlığını doğrulayabilir veya ortadan kaldırabilir ve böylece doğru cilt sorununun belirlenmesine yardımcı olabilir.

Müşteriler için cilt sorunlarının doğru değerlendirilmesi onların sağlığı için önemlidir. Bazı cilt sorunlarının açık bir teşhisi yoktur sadece uzman görüntüleme ile doğru teşhisler konulabilir.

Resimlerle teşislere bakalım.

Bir sivilce hastası için kırmızı görüntüleme (özel bir görüntüleme cihazı, RBX işleme teknolojisi tarafından yakalanan) akne ile ilişkili kabarcıklar sivilce lezyonları etrafında bulunan iltihapları ve kızarıklığı vurgulamaktadır.

Rosacea hastalarında, RBX kırmızı görüntüleme damar ve global yüz kızarıklığına dikkat çekmektedir.

Bir sivilce hastasının UV görüntüsünde, çok fazla floresan görülür(sarı-turuncu olarak görülür).

Bir gülgiller hastasının UV görüntüsünde herhangi bir renkte floresan (siyah nokta içermez) görülmeyecektir.

 

Not: Görüntüler daha iyi anlaşılması için geliştirilmiştir.

Diana Ordonez, son derece başarılı VISIA Karmaşıklık Analiz sistemi ve stratejik ortaklıklar da dahil olmak üzere danışmanlık amaçlı görüntüleme araçları, mobil uygulamalar ve bulut hizmetlerinden sorumlu olduğu Canfield Scientific’de ürün yönetimi direktörüdür. Ordonez, dönüşümleri geliştirmek, gelirleri artırmak ve tıbbi cilt bakım uygulamalarını pazarlamak için yüz görüntüleme sistemlerini kullanma konusunda endüstri konferanslarında sıkça konferanslar veren bir konuşmacıdır. Kozmetik Yönetici Kadınlar (CEW) ticaret grubunun bir üyesidir ve DERMASCOPE’a katkıda bulunmaktadır. Ordonez, Montclair State Üniversitesi’nden endüstri ve örgüt psikolojisi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Cilt ve Yüz bakımı. Designed by Space-Themes.com.