09 Mart 2018 2

Antibakteriyel Sabun Kullanmanın Tehlikeleri

Antibakteriyel Sabun Kullanmanın Tehlikeleri

Antibakteriyel Sabun Kullanmanın Tehlikeleri

Sağlıklı bir yaşamın ilk adımı hijyene önem vermekten geçmektedir. Gün içerisinde hijyene dayalı yapılacak işlemler arasında ilk sırayı elleri sabunla yıkama durumu yer almaktadır. İnsanlar her zaman sıradan sabunlardan ziyade içeriğinde antibakteriyel bulunan sabunları tercih ederler. Mantıklı, çünkü bakterilerin% 99.9’unu öldürüyor. Mikroplardan korunmak adına antibakteriyel sabunları tercih etmek iyi bir seçim olarak gösterilebilir.

Hep antibakteriyel sabunların parlak tarafını duyduk. Her madalyonun iki yüzü olduğu gibi, antibakteriyel sabunlar da sıradan bir insan tarafından bilinmeyen bir karanlık tarafa sahiptir. Aşağıda antibakteriyel sabun kullanmanın tehlikeleri bulunmaktadır.

TRICLOSAN NEDİR?

Antibakteriyel ürünler genellikle triklosan denilen bir kimyasal madde içerir. Bakteriyel kontaminasyonu azaltmak ve önlemek için kullanılır. Bakteriyel hücre duvarı ile karışır ve yağ asitleri yapmasını engeller. Her ikisi de mikrobiyal ölüm cezasıdır. Diş macunu, el yıkama, sabun ve deterjan gibi birçok tüketici ürününe eklenir. Bu kimyasalın insan sağlığına zararlı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. 2016 yılında FDA, ürünlere triklosan eklemeyi bırakması için üreticilere talimat verdi.

NEDEN KAÇINMAMIZ GEREKİR:

 • DISTURBS NORMAL FLORA:

Mikroplar cildimizdeki her yerdedir. Bazıları kötü, diğeri kötü. İyi mikroplar insan vücudunun normal florasıdır. İnsan vücudunun birçok işlevi düzenlemesine ve kötü ve zararlı maddeleri öldürmesine yardım eder. Bu bakteriler ayrıca hastalıklara karşı bağışıklık sağlamaktan sorumludur. Fakat triklosan iyi ve kötü bakterileri ayırt etmez ve her ikisini de insan vücudunun normal florasını rahatsız eder.

 • ALERJILERI:

Araştırmalar, triklosan içeren ürünleri kullanan insanların mutasyona bağlı olarak çoğunlukla kimyasal madde kullanmayanlara göre saman nezlesi alerjileri geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Triklosanın aşırı kullanımı nedeniyle dermatit vakaları da bildirilmiştir.

 • SÜPER HATALARIN YÜKSELENMESİ:

Herkes antibiyotiklerin aşırı kullanımının bakterilerde antibiyotik direncine neden olduğunu bilir. İnsanlar antibiyotik kullanıyor, çünkü içindeki triklosan bakterilerin% 99.9’unu öldürüyor. Peki,% 1 nereye gidiyor? Eh, kalan% 1, hayatta kalan ve çoğaltan güçlü, daha sonra ikinci olanın daha zayıf nesil daha antibakteriyel tarafından öldürüldü ve daha sonra% 0.1 hayat ve bu nesil sondan daha güçlüdür. Ve tekrar ve tekrar yapıyorsun. Ve sonra Süper hatalar gelişti ve bu iyi bir şey gibi gelmiyor.

 • Hormon bozukluğu:

Araştırmalar, triklosanın, normal hormonların düzgün çalışmasına izin vermeyen tiroid hormonlarının metabolizmasına müdahale ettiğini göstermektedir. Bazı çalışmalar, triklosan aşırı kullanımının, sağlıklı insanda kanser riskini artırabildiğini göstermiştir.

 • IMPAIR KAS FONKSİYONU:

Fareler üzerinde triklosanın test edilmesi, hücresel düzeyde kas kasılmasının engellenmesinin, kas fonksiyonunun bozulmasına yol açtığını ortaya çıkarmaktadır.

 • ANTİBAKTERİYEL SABUNLAR, SABUNSUZ SABUNLARDAKİ DAHA FAZLA ÇALIŞMIYOR:

Antibakteriyel hastalıkların önlenmesinde düzenli sabunlardan daha iyi bir iş yapmaz. Düzenli sabunla elleri yıkamanın antibakteriyel sabunla aynı şekilde çalıştığını gösteren birkaç çalışma yapılmıştır. Antibakteriyel sabunlardan biraz daha az mikrop yıkarlar. Sıradan sabun ve suyla el yıkamanın antibakteriyel sabunla yıkama ellerinden çok daha iyi olduğu sonucuna vardıkları bir çalışma yapılmıştır. Bu gerçek, hastalıkların çoğunun bakteriler değil virüslerden kaynaklanması şaşırtıcı değildir, bu nedenle, antibakteriyel sabunlar çok etkili değildir.

NE YAPALIM?

Daha güçlü olmak için, bağışıklık sistemimizin bakteri ve diğer mikroplarla etkileşime girmesi gerekir. Ve bu süreci çok daha karmaşık hale getiriyoruz. Çünkü mikroplar, temizlik ve temizlik konusunda aşırı endişeliyiz.

Artık antibakteriyel sabun kullanmanın tehlikelerinden haberdardığımız için sabun ve triklosan içeren tüm ürünleri kullanmamız gerekiyor. Antibakteriyel sabunlar yerine, sıradan sabunlar kullanabiliriz ve hem çevremizde hem de kendimizde olumlu etkiler yaratabiliriz

2 Replies to “Antibakteriyel Sabun Kullanmanın Tehlikeleri”

 • Halise Saygın dedi ki:

  Bu gidişle satın aldığımız hiçbir şeye güvenemeyeceğiz. İnsanlar artık kendi üretimini kendi yapacak.

 • Hakkı Cengiz dedi ki:

  Sözde sağlığımız için aldığımız birçok ürünün içinde bu tür zararlı maddeler bulunuyor. En iyisi doğal yöntemleri kullanmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Cilt ve Yüz bakımı. Designed by Space-Themes.com.