03 Nisan 2018 1

Cilt Hassasiyeti Nasıl Anlaşılır?

Cilt Hassasiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kullanılan kimi ürünler ile cilt kızarıklık, yanma ya da karıncalanma gibi belirtiler gösteriyor ise cilt hassasiyeti gösteriyor olabilir. Bunun sebebi mevsimsel geçişlerden kaynaklı meydana gelebildiği gibi kullanılan ürünlerin içerisinde bulunan maddelere olan hassasiyetten de kaynaklanıyor olabilmektedir. Bunun yanı sıra kronikleşmiş rahatsızlıklardan kaynaklı olarak kullanılan düzenli ilaçlar sebebi ile bağışıklık sisteminin içeriden hassaslaşmasından kaynaklı dönemsel olarak da meydana gelebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre deney yapılan kişiler üzerinde normal cilde sahip olan bireylerin hassas cilde sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu oran cinsiyet açısından bakıldığında deneye katılan kadın katılımcıların yüzde 69’u ile deneye katılım sağlayan erkek bireylerin ise yüzde 64’ü hassas cilde sahiptir. Hassasiyet gösteren uzuvlar arasında ise en çok hassasiyet gösteren bölgenin yüz ve boyun bölgesi olduğu gözlemlenmiştir.

 

Cilt Hassasiyeti Sebepleri

Dermatologların yapmış oldukları araştırmalar sonucunda cilt hassasiyetinin birçok sebebi olmasına karşın genel sebep olarak cildin stratum korneum tabakası yani deri katmanının en dış katmanı içerisinde bulunan sinir hücrelerinin normalden daha duyarlı olduklarını gözlemlemişlerdir.  Bu sebebi ile hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin pek çok neden ile reaksiyon gösterdikleri gözlenmektedir. Bu reaksiyonlar yenilen bir yiyecek sonucu kızarıklık, kaşınma, deri döküntüsü gibi şikâyetlerin meydana gelmesi, güneş ışınlarına maruz kalındığı takdirde ciltte meydana gelen şişme, batma ve yanma hissi gibi belirtiler ile karşılaşılmaktadır.

One Reply to “Cilt Hassasiyeti Nasıl Anlaşılır?”

  • Melahat cansız dedi ki:

    Benim de cildim de kızarıklar oluşuyordu ve kaşınmalar meydana geliyordu. Bunun sebebinin güneş ışınları olduğunu öğrendim. Güneş kremi alıp kullanmaya başladım ve bu derdimden kurtuldum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Cilt ve Yüz bakımı. Designed by Space-Themes.com.