09 Mart 2018 0

Cilt Tipiniz İçin Yağlar?

Cilt Tipiniz İçin Yağlar?

Cilt Tipiniz İçin Yağlar ?

Son zamanlarda cilt bakımı için birçok yağ geliştirildiğini, bu yağların cilt üzerinde birçok olumlu etkiler meydana getirdiği ifade edilmektedir. Birçok kadın, reklamlara da aldanarak rastgele olarak bazı yağlar alarak bunlar üzerinden etki beklemektedir. Oysa her yağ her cilt yapısına uygun etkiler meydana getirememekte. Bu yazımızda hangi cilt yapısına hangi yağların kullanması gerektiğini dile getireceğiz.

Cildimdeki bir yağın kırılmaya yol açacağını ve zaten artan petrol üretimimin havaya fırlamasına neden olacağına kesinlikle inanıyorum, ama yağların kullanımının popülaritesi arttıkça merakım da oldu. Sonunda dalmayı aldım ve ilk yüz yağını aldım ve hiç geri bakmadım.

Yıllar süren yargılama ve hatalar sayesinde pek çok yağ denedim ve topladım – bazıları cennete gönderildi ve bazıları daha fazla soruna neden oldu. Bu benim sevmediğim şeyleri söylemek değil, sadece uçucu cildim için işe yaramadı.

Düşünebileceğiniz her markadan çok fazla formülasyon ve karışımla, hepsi hedeflenmiş amaçlarla ve büyülü sonuçların vaatleriyle birlikte – cilt tipiniz için hangisinin en iyi olduğunu nereden biliyorsunuz? Dahası, bunları doğru kullandığınızı veya cildinize nasıl faydalı olduklarını nereden biliyorsunuz?

Şu anda cilt bakımında kullanılan en popüler yağların hızlı bir referans kılavuzunu, en iyi cilt tiplerini ve bu yağların cildinizi kendi en iyi sürümüne dönüştürme potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için nasıl kullanacağını bir araya getirdim.

NEDEN YÜZ YAĞI KULLANILIR?

 

Yüz yağ yolculuğuma ilk başladığımda kendimi aralara ayırdım. Günden güne, onların görünmesini bekledim ama hiçbir şey olmadı! Parlak, nemlendirilmiş bir cilde uyanmaya başladım. Aslında, cildim çağlarda olduğundan daha net görünmeye başladı, gözeneklerim ve siyah noktam daraldı gibi görünüyordu ve cildim içten dışa doğru parlayan gibi görünüyordu.

Yaass!

Anlayamadığım şey, yağlı cildimin susuz kalmış olmasıydı ve neye ihtiyaç duyduğunu ona vermekti. Yağları ciltten sıyrılan ürünleri kullanarak yağı kontrol etmeye çalışmak için çok zaman harcadım, cildimin daha fazla tıkanmış gözenekler ve daha fazla kesinti yaratmak için DAHA FAZLA yağ ürettiğini fark etmemiştim. Bu bir kısır döngüdür.

Cildimiz susuz kalmadan aşırıya kaçtığı zaman, yağ üretimini yüksek vitese geçirir. Cildimiz hızla yağ üretmeye başlar, bu da sırayla gözeneklerimizin tıkanmasına neden olabilir. Yağları cildimize geri ekleyerek, cildimizin doğal hidrasyon yöntemini yenileyerek, yağ üretiminin daha dengeli hale gelmesine izin veririz.

Yaşlandıkça cildimiz doğal olarak daha az yağ üretir. Bu dehidratasyon cildin yapısını zayıflatır, elastikiyeti, kolajenin tükenmesini hızlandırır ve cildimizin daha gözle görülür şekilde buruşuk ve ince olmasına neden olur. Cildimizi yağlarla yenileyerek, bu değişimlerle savaşmak ve daha sağlıklı, daha canlı bir cildi teşvik etmek için gerekli olan temel bir bileşenle besleriz.

Yağlar, esansiyel yağ asitleri, konsantre besinler, antioksidanlar, vitaminler ve cildimizin sağlıklı ve nemli kalabilmek için ihtiyaç duyduğu mineralleri içerir. Yağlar cildimizi iyileştirme, iltihaplanmayı azaltma, hücresel rejenerasyon ve ciroyu arttırma, dokuyu, esnekliği iyileştirme ve çizgilerin, gözeneklerin ve çizilmelerin görünümünü azaltma yeteneğine sahiptir.

Esasen yağlar büyülüdür.

RAFINE VEYA RAFINE EDILMEMIŞ?

 

İdeal olarak, yağlarınızın rafine edilmemesini veya soğuk preslenmesini istiyorsunuz. Rafineri işlemi, bir yağın raf ömrünü uzatmak ve dengelemek için yapılır, ancak yağın doğal olarak oluşan faydalarından bazılarını kaldırır. Bu, rafine etmenin onları işe yaramaz hale getirdiği anlamına gelmez, sadece rafine edilmemiş olsaydık daha az güçlüdürler.

Rafine edilmemiş yağların seçilmesindeki ticaret, rafine yağlardan daha erken çıkacak olmasıdır. Bir yağ daha fazla ışık ve oksijene maruz kalırsa, o kadar kararsız hale gelir ki genel etkinliği azaltır. Bu yüzden, daha dengeli bir yağ olmadıkça, genellikle koyu renkli şişelerde rafine edilmemiş yağları göreceksiniz.

Tüm yağlarınızla tıp dolapları veya dolap gibi serin ve karanlık yerlerde onları tezgahınıza bırakmadan (şişeler olduğu kadar güzelce) saklamak istiyorsunuz. Petrolünüzü ne sıklıkta kullanacağınıza karar verene kadar rafine edilmemiş yağları daha küçük miktarlarda almak en iyisidir.

Yağlarınızın farklı kokmaya başladığını veya rengini değiştirdiğini fark ederseniz, bunları cildinizde KULLANMAYIN . Rancid yağı keskin kokmaya başlayacak ve görünüş olarak koyulaşacaktır. Yemek pişirmek için sıradan yağ kullanmazsın, o yüzden yüzüne koyma! Son kullanma tarihini rehberiniz olarak kullanın ve göz ardı etmeyin. Şüphe duyduğunuzda, atınız!

 

YAĞLARI KULLANMA

 

Yağları kullanmak zor olabilir çünkü cildimizin hem yağ hem de suya nem ve sağlıklı kalması gerekir – iyi karışmayan iki şey. Yağlar, özellikle su bazlı ürünler ve nemlendiriciler olmak üzere cilde uygulandıktan sonra başka herhangi bir şeyin emilimini engelleyecektir.

Bu nedenle, emdiğinden ve ürünlerinizi (ya da moolağınızı) boşa harcamamak için yağ uyguladıktan ÖNCE su bazlı ürünler kullanmanızı öneriyorum. Su bazlı ürününüzün yağ uygulanmadan önce uygulanmasından 10-20 dakika sonra geçmesini tavsiye ederim.

Etrafında çalışmanın bir başka yolu da, tercih ettiğiniz yağın birkaç küçük damlasını nemlendiriciniz veya serumunuzla karıştırmaktır. Bu, özellikle bakım yağları kullanıyorsanız veya nemlendiriciniz su bazlı değilse etkilidir.

Yüzünüzün ve boynunuzun tamamı için yalnızca birkaç damla yağa ihtiyacınız var. Çok fazla yağ uyguluyorsanız, sadece tamamen emmez, aynı zamanda cildiniz yağlı hissedecektir. Bir yağ kullandıktan sonra cildiniz kaba ve rahatsız edici hissediyorsa, bir dahaki sefere daha az kullanın – tamam, tüm yağların kendilerini hissetmediği veya emmediği için, yağların kullanıldığı bir öğrenme eğrisi vardır.

Her zaman daha fazla yağ ekleyebilirsin, fakat onu kaldırmak daha zor olabilir (dağınıklıktan bahsetme). Etkili olması için cildinizi yağ ile doyurmanıza gerek yoktur. İster doğrudan cilde uygulayıp ister başka bir serum, nemlendirici veya fondöten ile karıştırıyor olun, az miktarlarla çalışın.

YAĞLAR

ARGAN YAĞI

Yararları:

Argan yağı, piyasadaki en popüler ve yaygın olarak kullanılan yağlardan biridir. Argan yağı yüksek düzeyde antioksidanlar, Omega-6 yağ asitleri, E Vitamini ve linoleik asit içerir ve derinden besleyici ve nemlendiricidir.

Argan yağı saç bakımında nemi, pürüzsüz saç keselerini eklemek ve parlaklık kazandırmak için son derece popülerdir. Argan yağı cilde üstün nemlendirme ve beslenme sağlar ve tahriş veya iltihaplı cildi sakinleştirmek için kullanılabilir. Yağlı olmayan bir his, makyajın kuru lekeleri ve ince çizgileri vurgulamasını önleyebileceğinden, makyaj altında kullanmak için ideal bir hazırlama yağı yapar. Argan, nemlendiricinizle gece ve gündüz arasında bir araya gelmek için mükemmel bir yağdır.

Kim için en iyisi ?:

Kuru cilt, karma cilt, hassas cilt, olgun cilt, yaşlanan cilt ve sivilce eğilimli cilt.

AVOKADO YAĞI 

Yararları:

Avokado Yağı, antienflamatuar özelliklere sahip, ancak avokado yağını oldukça kalın yapan oleik asit gibi yüksek seviyelerde antioksidanlar, E Vitamini, tekli doymamış yağ asitleri içeren derin nemlendirici bir yağdır.

Avokado Yağı çok zengin olduğundan, haftada birkaç kez nemlendirici yerine akşamları kullanmak en iyisidir. Küçük bir miktar uzun bir yol kat eder ve cilde yeterli derecede uygulanabilmesi için çok az şey gereklidir. Nem ve parlaklık ve kepek için bir saç derisi tedavisi olarak saç bakımı olarak kullanılabilir.

Avokado yağı, çizgileri yumuşatarak ve cildi serbest radikallerden koruyarak yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı akne eğilimli ve tahriş olmuş cildin yararlı olduğu ve hatta siyah noktaların önlenmesine yardımcı olabildiği gösterilmiştir, ancak yağlı cilde sahip olanlar muhtemelen önlenmelidir.

 

Kimin için en iyisi?

 

Yaşlanma belirtileri olanlar, kuru ciltler, tahriş olmuş ciltler, egzama, rosacea veya dermatit olanları.

 

 

CAMELIA YAĞI

 

Yararları:

Kamelya yağı veya tsubaki yağı, Omega-6 ve 9 yağ asitleri, anti-aging polifenol antioksidanlar, Vitamin A, B, D ve E içerir ve hızla cilde emilir.

Kamelya yağı, cildimizde bulunan doğal yağlara çok benzemekte ve arkasında yağ bırakmadan emilmektedir. Nemlendirici ile ek olarak veya karıştırılarak veya makyaj uygulaması için bir hazırlayıcı yağ olarak bir tedavi olarak kullanılabilir. Kamelya yağının akne skarının görünümünü azalttığı ve yüzyıllardır Japonya’da yaşlanma karşıtı bir yüz bakımı olarak kullanıldığı söylenir.

 

Kim için en iyisi ?:

Tüm cilt tipleri

 

HINDISTANCEVIZI YAĞI

Yararları:

Hindistan cevizi yağı derinden nemlendirir, yumuşatır ve doymuş yağda yüksektir.

Hindistan cevizi yağı, küçük bir miktar kullanarak makyajı çıkarmak ve yüzün her yerine uygulamak ve temizlemeden önce silip süpürmek için kullanılabilir. Nikel büyüklüğünde bir miktar kullanılarak nemlendirici olarak kullanılabilir ve cilde uygulanır, 15 dakika bekleyin, ardından fazlalığı silin. Hindistan cevizi yağını kırılmaya neden olabileceği için idareli bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederim.

 Kim için en iyisi ?:

Akne eğilimli olmayan normal ve kuru ciltler.

 

 

ÜZÜM ÇEKIRDEĞI YAĞI 

Yararları:

Üzüm çekirdeği yağının anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu ve antioksidanlar, yağ asitleri ve linoleik asitte aşırı derecede yüksek olduğu gösterilmiştir. Gözenekleri tıkamadan derinden besleyici, sakinleştirici ve nemlendiricidir.

Üzüm çekirdeği yağı saç bakımı, nemlendirici, yaşlanma karşıtı bir tedavi olarak veya akne ve siyah noktaların tedavisi için veya tahriş olmuş cildi sakinleştirip yatıştırmak için kullanılabilir. Birkaç küçük damla kullanın, böylece cilde tamamen emilir ve yağlı bir his bırakmaz. Nemlendirici bir uygulama olarak, yüze ve boynunuza nikel büyüklüğü uygulayın, fazlalığı silmeden önce 15 dakika bekletin. Üzüm çekirdeği yağı, temizlemeden önce makyajı çıkarmak için de kullanılabilir.

 

Kim için en iyisi ?:

Kuru ciltler, hassas ciltler, olgun ciltler, akne eğilimli ciltler, karma ciltler, yağlı ciltler, cilt alerjileri olanlar ve tahrişleri.

JOJOBA YAĞI

 

Yararları:

Jojoba yağı, cildimiz tarafından üretilen doğal yağları ve sebumu yakından taklit eden bir başka yağdır. Cildin kuru ve kırılgan bırakarak, yeterli doğal yağ veya sebum üretmeyen cilt için inanılmaz derecede onarıcı olduğu gösterilmiştir. Jojoba yağı cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırabilir, tahriş olmuş cildi sakinleştirebilir ve ince çizgileri sıkılaştırabilir ve doldurabilir.

Jojoba yağı sebum’a çok benzediğinden, aşırı kullanım, duyarlı olan kişiler için tıkanmış gözeneklere yol açabilir. Jojoba petrolünün de ilk temizlemeye neden olduğu biliniyor, bu nedenle kırılmaya eğilimli olanlar, sizin ilerlemek istediğiniz bir şey olup olmadığını belirlemelidir. Neyse ki, bir kez pörçürme azalmış gözenekler daha küçük ve daha net olduğu söylenir ve doku daha pürüzsüz ve daha rafine hale gelir.

Jojoba yağı, tahriş olmuş cildinizi yatıştırmak ve yatıştırmak için ve nemlendiricilerinizi gevşetmek için nemlendiriciniz veya diğer serumlarınızla karıştırmak için bir başka harika yağdır.

 

Kim için en iyisi ?:

Son derece kuru cilt, iltihaplı cilt, olgun cilt, egzama veya dermatit olanları.

KUKUI NUT YAĞI

Yararları:

Kukui Nut yağı, hem oleik hem de linoleik yağ asidi içeren, antioksidanlar açısından zengin ve A, C ve E Vitamini içeren inanılmaz derecede nemlendirici bir yağdır.

Kukui Nut yağı, cildin yüzeyini yoğun nem ile enfekte etme yeteneğine bağlı olarak donuk, yorgun cildi yeniden canlandırır. Kukui somununun akne, yaşlılık lekeleri, güneşe maruz kalma, kırışıklıklar ve ince çizgilerin rengini solması ve yara izlerinin ve çatlakların görünümünü yumuşattığı söylenir.

 

Kim için en iyisi ?:

Kuru cilt, olgun cilt, normal cilt, sivilce veya başka yara izleri olanlar.

 

 

MARACUJA YAĞI

 

Yararları:

Maracuja yağı ya da tutku meyvesi tohumu yağı, kesinlikle yaşayamayacağım kutsal tahıl yağımdır. Tutku meyvesi veya tutku çiçeği tohumlarından ekstrakte edilen C vitamini, fosfor, antioksidan bakımından zengindir ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Maracuja yağı, yağlı bir his bırakmadan cildi emer, ancak cildi derinlemesine besler ve nemlendirir. Cildi yumuşatır, nem ve sebum üretimini dengeler ve makyaj uygulamasından önce nemlendirilmiş parlayan bir tuval sağlar. Maracuja yağının antibakteriyel özellikleri nedeniyle sivilce ile savaştığı ve gözenekleri tıkamadan yoğun nemlendirdiği gösterilmiştir. Kollajen üretimini ve hücre yenilenmesini destekler ve anksiyeteyi hafifletme ve iyi olma hissi verme becerisine sahiptir.

Gece ve gündüz nemlendiricinize birkaç küçük damla karıştırın ya da akşamları derinlemesine nemlendirilmiş ve beslenmiş cilde uyandırmak için kullanın. Nemlendirmek ve kusursuz bir uygulama sağlamak için uygulamadan önce küçük bir damla Maracuja yağı da yağ esaslı bir temel içine karıştırılabilir.

 

Kim için en iyisi ?:

Tüm cilt tipleri, sivilce eğilimli cilt

MARULA YAĞI

 

Yararları:

Marula Yağı, antioksidanlar açısından zengindir ve Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri içerir. Yağlı hissetmeden derinlemesine besler ve nemlendirir, gözenekleri tıkar ve kızarıklığı azalttığı, tahrişleri hafiflettiği, hücresel yenilenmeyi ve kolajen üretimini teşvik ettiği ve yaşlanma belirtileriyle savaştığı ve esnekliği artırdığı gösterilmiştir.

 

Kim için en iyisi ?:

Kuru cilt, kombine cilt, kızarıklık, hiper-pigmentasyon, yaşlanma belirtileri veya olgun cilt. Bazıları hassas akne eğilimli cilde faydalı olabilir.

 

 

 

ZEYTIN YAĞI

 

Yararları:

Zeytinyağı, güçlü antioksidanlar ve hidratasyon amaçlı Squalene içermektedir.

Zeytinyağı, nemlendirici bir işlem (15 dakika sonra fazlalığı gidermek), makyajı kesmek ve ince çizgileri kesmek ve cildi temel stres oluşturuculardan korumak için kullanılabilir. Zeytinyağı çok ağır ve yağlı bir duygudur ve sadece akşamları kullanılmalıdır. Zeytinyağı gözenekleri tıkayabilir, bu nedenle kırılmaya eğilimli olanlar dikkatli olmalıdır. Zeytinyağı, kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılabilir; bu da egzama, sedef hastalığı veya kuru yan üzerinde daha fazla eğilen deri alerjileri olanlar için idealdir.

 

Kim için en iyisi ?:

Son derece kuru ciltlere, olgun cildinize, yaşlanan cildinize, cildinize ve cildinize zarar veren ciltlere sahip.

 

 

 

DIKENLI ARMUT  YAĞI

 

Yararları:

Bu kaktüs türevi yağ,% 65’lik bir linoleik asit, yüksek seviyelerde antioksidanlar ve Vitamin E ve K’yi içeren bir anti-aging santralidir. Dikenli armut yağı, yüzyıllar boyunca kullanılmasına rağmen cilt bakımında hızla ivme kazanmaktadır. sert çöl iklimlerde yaşamak. Bu yağın çıkarılmasında karşılaşılan güçlükten dolayı, Prickly Pear Tohum yağı fiyatları, eğer yasal oldukları takdirde tipik olarak spektrumun üst ucundadır.

İnflaksu çekirdeği yağı, iltihaplanma ve kızarıklığı azaltır, kırışıklıkları önler ve kırışıklıkları önler, nemlendirir, elastikiyetini artırır ve yüksek düzeyde linoleik asit nedeniyle aknı yatıştırma, bertaraf etme ve dengeleme potansiyeline sahiptir.

Dikenli Armut Tohumu yağı, Argan yağından daha istikrarlıdır, bu nedenle akşamları kullanmak en iyisidir. Birkaç küçük damla kullanın ve cildinize hafifçe bastırın, özellikle yaşlanma belirtileri olan bölgelere yoğunlaşın – ağız, göz, kaş, alın ve boyun çevresinde. Nemlendiriciye eklenebilir, ancak su bazlı jel nemlendirici üzerinde katmanlamayı tercih ederim.

 

Kim için en iyisi ?:

Hassas cilt, akne eğilimli cilt, yaşlanan cilt, olgun cilt, kuru cilt, karma cilt.

 

 

 

 

KUŞBURNU YAĞI

 

Yararları:

Kuşburnu yağı, cilde zahmetsizce giren ve antioksidanlar, E Vitamini ve yağ asitleri ile dolu olan kuru bir yağdır. Koyu lekelerin ve skarların solduğu, yaşlanma belirtileriyle savaştığı ve yağlı akne eğilimli cildi dengede tuttuğu söylenir.

Hoş kokusu ve emilimi sayesinde çok popüler hale gelmiştir, bu da cildinizi kaygan veya yağlı hissetmeden makyaj uygulamasından önceki gün boyunca kullanmak için ideal bir yağdır. Makyajınızı kuru yamaları ve ince çizgileri vurgulamak için ekstra nemlendirme sağlar.

Kuşburnu yağı gözenekleri açık tutmak için büzücü özelliklere sahip olduğu söylenmiştir. Maracuja yağı gibi, hem nemlendirici hem de yağ bazlı fondöten ile iyi karışır.

 

Kim için en iyisi ?:

Tüm cilt tipleri.

 

SKUALEN YAĞI

Yararları:

Skualen, diğer yağlardan farklı olarak, insanlar dahil tüm bitkilerde ve hayvanlarda bulunan doğal bir yağdır. Aslında, Squalene cilt hücreleri tarafından üretilen doğal lipidlerden biridir ve sebumun temel bileşenidir.

Skualen bir zamanlar köpekbalıklarının karaciğerinden toplanmıştı ama bugün zeytinlerden (Squalene’nin hidrojenasyonu Squalane’ye hecelemeyi değiştiriyor) onu zeytinyağının tüm faydalarını isteyenler için ama cildinin tolere etmemesini isteyenler için harika bir seçenek haline getiriyor. zeytin yağı.

Squalane cildinizi aynı yağ ile cildinize satarak yağlı cildi dengeler, cildimiz üretmek için fazla mesai yapmaktadır. Bu nedenle Squalane yağlı ciltler ve akne eğilimli ciltler için mükemmel bir seçimdir. Cildimiz yağı kontrol etmek için kullanabileceğimiz tüm ürünlerden aşırı derecede zorlanmadığında, yağ üretimi daha kademeli ve stabil hale gelir ve aşırı aktif yağ üretiminden kaynaklanan tıkanma olasılığını azaltır.

Kim için en iyisi ?:

Tüm cilt tipleri.

TATLI BADEM YAĞI

Yararları:

Tatlı Badem yağı her şeyden zengindir. Yüksek seviyedeki E vitamini yaşlanma belirtileri ile mücadele ederken ve kollajen üretimini arttırırken, derin besleyici ve nemlendiricidir. Kolayca cilde nüfuz eder ve gözeneklerden kaynaklanan kir ve kalıntıları giderebilme özelliğinden dolayı, gözenekleri tıkanmış gözeneklerden dolayı kırılmaların azaltılmasında yardımcı olan bir makyaj temizleyici olarak favori haline gelmiştir.

Tatlı badem yağı, bir saç bakımı olarak tam vücut nemlendirici olarak kullanılabilir ve soyulma, dökülme ve tahrişe neden olan cilt koşullarına sahip kişiler için son derece faydalı olduğu gösterilmiştir.

Tatlı badem esansı olarak acı badem esansiyel yağını karıştırmamaya dikkat edin. Acı badem yağı tipik olarak koku ve lezzet için kullanılır ve daha az stabil, daha az besleyici ve doğrudan cilde uygulandığında tahrişe neden olabilir.

Tatlı Badem yağı biraz yağlı bir ortam bırakabilir, bu nedenle akşamları en iyi şekilde kullanılır. Tatlı Badem yağı ile, cildinizi ayrı bir doku tabakası ile lekeleyerek kullandıktan sonra ciltteki fazlalığı gidermek isteyeceksiniz. Makyaj çıkarıcı olarak kullanılıyorsa, yağı dairesel hareketlerle çalıştırın ve temizlemeden önce temiz bir kuru bezle silin.

Kim için en iyisi ?:

Hassas cilt, akne eğilimli cilt, kuru cilt, egzama, sedef hastalığı veya dermatit, yaşlanan cilt ve olgun cilt.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Cilt ve Yüz bakımı. Designed by Space-Themes.com.