09 Mart 2018 1

Fiziksel ve Kimyasal Güneş Kremi Arasındaki Farklar

Fiziksel ve Kimyasal Güneş Kremi Arasındaki Farklar

Fiziksel ve Kimyasal Güneş Kremi Arasındaki Farklar

Hangi yaş grubunda olursak olalım cildimizin dış olaylara karşı verdiği tepkiler aynıdır. Ortalama olarka güneş ışığına maruz kalmak D vitamini almamız bakımından bizlere yarar sağlarken fazlası sağlık sorunlarına neden olabilmekte. Güneşten korunmak için geliştirilen kremler çoğu zaman zararlı olarak gösterilse de mecburen kullanmak durumunda kalıyoruz. Burada Fiziksel ve Kimyasal Güneş Kremi Arasındaki Farklar üzerine konuşma yapacağız.

Burada, mevcut iki güneş koruma türü arasındaki farkı ve her birinin sizin için doğru SPF’yi bulma tahmininde bulunması gereken artı ve eksenler arasındaki farkı gözden geçirmeyi deneyeceğim.

FIZIKSEL GÜNEŞ KORUMASI NEDIR?

Fiziksel güneş kremi, çinko oksit ve titanyum dioksit gibi mineral bileşenlerle formüle edilmiş güneş korumasını ifade eder. Uygulandıktan sonra, bu fiziksel engelleyiciler cildin yüzeyine oturur ve UVA ve UVB ışınlarını bir ayna gibi deriden uzaklaştırarak (dolayısıyla güneş kremi terimini bloke eder .

FIZIKSEL GÜNEŞ KORUMASININ FAYDALARI:

 • Hem UVA hem de UVB ışınlarından korur ve aktif mineral maddeler doğal olarak geniş spektrumludur.
 • Cilde uygulandıktan hemen sonra korur, güneşe maruz kalmadan önce genelde kimyasal güneşten daha az bekleme süresi.
 • Hassas ciltler için tahrişe veya batmaya neden olma olasılığı düşüktür.
 • Gözenekleri tıkamama olasılığı daha düşük.
 • Isıya bağlı koşulları olan (rozasea gibi) kişilere saptırma eylemlerinden dolayı idealdir.
 • Daha uzun raf ömrü.
 • Cildi daha uzun süre korur (yüzme veya terleme olmadığınız sürece).

 

FIZIKSEL GÜNEŞ KORUMASININ DEZAVANTAJLARI:

 • Cildi yağlı hissetme veya cilt yüzeyinde bir film bırakma.
 • Derideki herhangi bir yağ veya film, ısı tutulumuna ve aşırı terlemeye neden olabilir, bu da güneş korumanın verimliliğini düşürecek ve bu da daha sık uygulama ihtiyacına neden olacaktır.
 • Bronzlaşmış ten renginde olanlar üzerinde daha belirgin olabilecek beyaz veya tebeşir terkinin arkasında bırakabilirsiniz.
 • Tutarlılıkta daha kalın olabilir, böylece eşit şekilde uygulanması zor olabilir.
 • Cildine eşit derecede ve cömertçe uygulanmazsa lekeler UVA / UVB maruziyetine açık hale gelebilir.

 

KIMYASAL GÜNEŞ IŞIĞI NEDIR?

 

Kimyasal güneşten koruyucular oksibenzon, oktinat, oktisalat ve avobenzon gibi karbon bazlı bileşenler içerir. Bu bileşikler, bu ışınları ısıya dönüştüren (kelimenin tam anlamıyla onları tarayarak bir kimyasal reaksiyona neden olarak UVA / UVB ışınlarından cildi korur ve daha sonra bu cildi cilden serbest bırakır. Fiziksel güneş ışınlarının aksine kimyasal güneş kremi cilde emilir.

KIMYASAL GÜNEŞ IŞIĞININ FAYDALARI:

 • Özellikle makyaj altında, daha rahat giyilebilir.
 • Deriyi yeterince örtmek ve korumak için daha azına ihtiyaç vardır.
 • Kimyasal güneş kremi cilde emildiğinden, lekeleri maruz kalmaya karşı savunmasız bırakma olasılığı daha azdır.
 • Genellikle cildi yağlı bırakmayın.
 • Genellikle beyaz veya tebeşir altına bırakmayın.
 • Genellikle daha kolay yayılırlar ve hızlı bir şekilde emilirler.

 

 KIMYASAL GÜNEŞ IŞIĞININ DEZAVANTAJLARI:

 • Hassas ciltler için uygulandığında tahrişe veya burun deliğine neden olabilir.
 • Kimyasal reaksiyon, UV’ye maruz kalma süresini kısaltır, böylece yeniden uygulama gerekir ve daha sıktır.
 • Güneşe maruz kalmadan önce bekleme süresi daha uzun.
 • Ürün açıkken daha az etkili hale geldiğinden daha çabuk tüketilmelidir.
 • Cildin veya kahverengi lekelerin renginin bozulmasını önlemek için antioksidan bir ürünle birlikte kullanılması gerekir. Bu, ciltte kimyasal reaksiyonun neden olduğu artan sıcaklık nedeniyle ortaya çıkabilir ve bileşenler veya kimyasal reaksiyon tarafından değil.
 • Gözenekleri tıkayabilirsiniz.
 • Sıcaklık artışından dolayı rosacea veya cildin yıkanması gibi ısı ile ilgili koşulları daha da kötüleştirebilir.
 • Isı artışından terleme artırabilir.

HANGISINI SEÇMELISIN?

Artık fiziksel güneş kremi ve kimyasal güneş kremi arasındaki farklara dikkat çektiğimizden, hangisinin seçileceği sorusu kalır. Bu senin için cevaplayamadığım zor biri ve biri. Hepimizin farklı endişeleri, duyarlılıkları ve cilt tipleri var ve güneş koruması tek bir boyut uymuyor.

Aralarında seçim yapmak için yukarıdaki bilgilere dayanarak en iyi kararınızı kullanmanızı ve önce yüz atlamadan önce bir yama testi yapmanızı öneririm. Sevmediğiniz bir ürünle sıkışmamak veya tahrişe, yamaları koparmak vb. Nedenlerle cömert bir iade politikası olan bir mağazadan bir ürün satın alın. Çalıştığımı düşündüğüm ürünleri bulmak biraz zamanımı aldı. cildim en iyisi.

Konuyla ilgili çok araştırma yaptıktan sonra, genel görüş birliğinin, popüler inancın aksine, birinin diğerindendaha iyi veya daha tehlikeli olmadığını bulduk  . Bazı insanlar her birinin belirli bileşiklerine veya içeriklerine daha duyarlı olabilir, ancak bu ürünler eskiden oldukları yerden oldukça uzaktadırlar. Kimyasal güneşten koruyucuların daha tehlikeli olduğu fikrine katkıda bulunan sorunlar ele alınmış, değiştirilmiş ve mükemmelleştirilmiştir. Güneşten korunma ürünleri bugün on yılların ürünü gibi bir şey değildir.

Kişisel olarak hem kimyasal hem de fiziksel güneş kremi kullanıyorum ve o gün ne yapacağım ve faaliyet seviyemin ne olacağına göre hangisini kullanacağım belirliyorum. Mesela, bugünün büyük bölümünde işlerini yaparsam, muhtemelen kimyasal seçerim. Uçarken ya da uzun süre açık havada kalacaksam fiziksel seçeceğim.

GÜNEŞ KORUMA ÖNERILERI

Güneş ışınlarını gidermek için makyajınızda SPF’yi kullanın. Makyajınızdaki SPF cildinizi tamamen korumak için yeterli olmadığından makyajınızı tek SPF korumanız olarak kullanmayın !

SPF uygulamasını daima cilt bakım rutinde son adım olarak yapın, ancak makyaj uygulamasından önce yapın. Genel olarak konuşursak, güneş korumanız yeterince nemlendirecek ve nemlendirici kullanmanız gerekmeyecek. Nemlendirmeye gerçekten ihtiyacınız varsa , güneşten koruyucu uygulandıktan sonra su bazlı bir nemlendirici kullanın veya nemlendirici bir astar deneyin.

Bir sonraki katmanı eklemeden önce her şeyin emilmesini sağlamak için katmanlar arasında daima 10-15 dakika bekleyin.

Kimyasal bir güneş koruyucu kullanırken, cildinizi renk solmasını önlemek için antioksidan (C Vitamini gibi) içeren bir ürüne rutininize uydurun.

30 ila 50 SPF arasında kalın. 50’nin üzerindeki SPF’nin UVA / UVB ışınlarından daha yüksek bir oranda korunduğunu gösteren hiçbir bilimsel veri yoktur.

Kışın ve kışın dahi SPF giyin. Sadece güneşi görmediğiniz için ışınların daha az zararlı olduğu anlamına gelmez.

One Reply to “Fiziksel ve Kimyasal Güneş Kremi Arasındaki Farklar”

 • Nazlı Harmancı dedi ki:

  Kimyasal yerine fiziksel olarak tercih yapmak daha mantıklı. Kimyasal işin içine girdi mi ciltte bazı hasarlar oluşabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Cilt ve Yüz bakımı. Designed by Space-Themes.com.