21 Mart 2018 2

Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir ?

Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir ?

Genellikle gözlere iyi gelmesi ile bilinen havuç, doğrudan tüketilebildiği gibi katı meyve sıkacakları sayesinde havuç suyu olarak da tüketilebilmektedir. Havuç da dahil olmak üzere suyu çıkarılan tüm sebze ve meyvelerin sularının en kısa zamanda içilmesi gerekmektedir. Bekletildiği takdirde o üründen alınan fayda her geçen dakika biraz daha düşecektir.

Havuç Suyu Neye İyi Gelir?

Günümüzde hemen herkes yoğun çalışmakta, şehir hayatının koşturmalı yapısı içerisinde yüksek miktarda strese maruz kalmaktadır. Bu durumun etkilerini en aza indirme konusunda havuç suyu oldukça büyük bir rol üstlenmektedir. Havuç suyu içerisinde bulunan potasyum ve fosfor sayesinde sakinleştirici ve enerji verici bir özelliği bünyesinde barındırmaktadır.

Havuç suyunun bir diğer etkili olduğu konu ağız sağlığıdır. Havucun içerdiği florür diş minesinin yapısını güçlendirir ve diş çürümelerinin önüne geçer.

Barsak Florasını Düzenler

Havuç içerdiği bol miktardaki lifler sayesinde barsak florasına doğrudan etki eden bir yiyecektir. Havuç suyunun içilmesi ile birlikte kabızlık sorunu yaşayan kişilerin oldukça rahatlama sağladığı denenmiş ve görülmüştür. Ayrıca havuç suyu gastrit gibi mide problemleri yaşayan kişilerin şikayetleri üzerinde de oldukça fazla etki göstermektedir.

Havuç suyunun bir diğer faydası ile toksinlere karşı savaş açmasıdır. Havuç suyu içen kişiler vücutlarını toksinlerden arındırma konusunda önemli bir mesafe kat etmektedirler. Ayrıca havuç suyu kalorisi çok düşük olan bir besinden elde edildiği için ve içerisinde yağ bulunmadığı için zayıflamak isteyenlerin de sıklıkla tercih ettiği bir içecek haline gelmiştir.

Yapılan araştırmalar, beta karoten içerdiğinden dolayı havucun felç geçirme riskini azalttığını da ortaya koymuştur. Havuç tüketen kişilerin felç geçirme ihtimali, tüketmeyen kişilerin felç geçirme ihtimaline oranla %68 daha azdır. Uzmanlar tarafından sadece şu anki değil gelecekteki sağlık için de havuç iyi bir tercih olarak önerilmektedir.

2 Replies to “Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir ?”

  • Ceren dedi ki:

    Bağırsaklarım çok bozuktu her yarım saatte bir lavabo ihtiyacı duyuyordum havuç suyu sayesinde korkularımdan kurtuldum

  • Engin Malkoç dedi ki:

    Ayrıca havuç suyu gözlere de iyi geliyor. Gözlük kullanan kişiler için önemli bir detay. Mükemmel bir nimet.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Cilt ve Yüz bakımı. Designed by Space-Themes.com.