06 Mart 2018 0

Kuru Cilt Nedenleri ve Çözümleri – Komple Kılavuz

Kuru Cilt Nedenleri ve Çözümleri – Komple Kılavuz

Çoğumuz hayatımızın bir noktasında kuru ciltten muzdarip olacak gibi görünüyor.

Ancak kuru cilt nedenleridir ve biz bunun için ne yapabiliriz?

Cildimiz vücudumuzun en büyük organıdır ve dünyayla olan arayüzümüzün yanı sıra yaşam için de çok önemlidir, bu nedenle ona verebileceğimiz en sevecen bakımı hak etmektedir.

Burada, kuruluğun ve tahrişin nedenlerini daha iyi anlamak için cildin dinamiklerine daha yakından bir göz atıyoruz ve sağlıklı, dengeli ve parlak olmasını sağlayacak etkili çözümler buluyoruz.

Kuru Cilt Nedenleri

Tıbbi terimini vermek için kuru cilt, kurutulmuş cilt veya kseroz, cildin dış katmanlarında, genellikle aşağıdakilerden biri veya birkaçı yoluyla nem eksikliğine bağlıdır:

– Az yağlı sebase bezlere yönelen kalıtsal bir eğilim
– Egzama ve sedef hastalığı gibi deri koşulları
– Çok fazla güneşe maruz kalma
– Aşırı alkol tüketimi
– Bazı ilaçlar
– Yaşlanma süreci veya
– Sert kimyasallara veya iklim koşullarına maruz kalma gibi dış saldırganlık.
Cildimizin yaşamsal bir fonksiyonu, vücudumuz ve çevre arasında koruyucu bir bariyer olarak hareket ederek hayati nemi korur ve etkileri potansiyel olarak zararlı hale getirmektir. Bu işlevi etkili bir şekilde sürdürmek için nem (cildin NMF veya doğal nemlendirme faktörü denir) ve yağ (sebum lipidleri) birlikte çalışır. Sedef hastalığı gibi cilt koşullarında cildin NMF’si gerektiği kadar iyi çalışmıyor. Buna yardımcı olması için, kaybedilen nemi geri yüklemek için Tamir Losyonumuzu kullanmanızı öneririz.

Sebum lipidleri yüzey cilt hücrelerini kuşatır ve destekler. Onlar harç tutan tuğlaları bir arada tutan duvar gibi. Tam olarak sağlam harç duvarın sağlam ve hava koşullarına dayanıklı olması gibi, sağlam bir lipid tabakası, değerli nem kaybına karşı etkili bir bariyer sağlar ve tahriş edici maddeler, mikroplar, ısı ve soğuktan gelen dış zarara karşı koruma sağlar.

kuru cilt

Fakat harç eksikse, bir tuğla duvar parçalanır veya başka bir deyimle, eğer cilt lipidleri ve nemi kaybederse, çok kuru ve lekeleyici olur ve daha fazla sıkıntıya açık olur:

Kuru pul pul deri

Hormonlar, diyet, ilaçlar ve hastalık faktörler olabilmesine rağmen kuru cilt yaygın olarak egzama ve sedef hastalığı gibi durumlardan, tahriş edici maddelerle ve ürünlerin, tuvalet malzemelerinin ve kozmetik ürünlerinin temizlenmesindeki deterjanlarla ve çevresel maruz kalma veya yaşlanma sürecinden dolayı oluşur.

Çalışmalar NMF (nem) seviyelerinin 2 yaş düştükçe düştüğünü, atopik dermatit 3 (egzema) da dahil olmak üzere kuru, yaprak lekeli veya kırık cilt koşullarında evrensel olarak düşük olduğunu ve psoriyaziste tamamen yok olduğunu gösteriyor4.

Cilt kuru veya kaba hissettiğinde, nem ve lipitlerinin% 80’inden fazlasını kaybedebilir – ancak iyi bir haber şu ki, kuru cilt koşullarının çoğu doğru bakıma hızlı bir şekilde tepki vermektedir.

Kuru cildi tedavi etmek için en iyi ipuçları

# 1. Nemlendiriciyi etkili bir şekilde kullanın:

Az miktarda ve sıklıkla – günde 3-4 kez nemlendirici, günde bir kez nemlendiriciden daha çok nemlendirmekten çok cilt kuruluğuna yardımcı olmak için daha etkili bir yoldur. Cildi nemli olduğunda duştan veya banyodan hemen sonra nemlendirmek özellikle nem içerisine kilitlenmek için yararlıdır. Hidrasyon rutininizle tutarlı olun; İyileşmeyi görmek için en az iki hafta bekleyin.

– Aşırı nemlendirme yapmayın; cildiniz ‘tembel’ hale gelebilir ve ihtiyacınız olmayan yerlere nemlendirici uygularsanız, kendi yağlarından yeterince üretemezsiniz. Bu özellikle kuru ve yağlı cilt lekelerinin bulunduğu kombinasyon cildi için geçerlidir.

# 2. Nemlendirici bileşenlerini dikkatli seçin:

Araştırmalar, cildin kaybedilen NMF’sini ve lipitleri benzer doğal profile sahip olanlarla değiştirmenin en hızlı ve etkili tamiratı sunduğunu gösteriyor. Bu anlamlıdır – vücut hızlıca tanıdığı ve ihtiyaç duyduğu maddeleri kullanabilir.

Cildin birincil lipid bileşenleri arasında, linoleik asit (omega 6) ve alfa-linolenik asit (omega 3) gibi serbest yağ asitleri bulunur ve bunların biri veya her ikisi gibi bitki yağlarında bol miktarda bulunur:
– Zeytin,
– Ayçiçeği,
– Gül ve nar
– Deniz otları

Gerçekten de araştırma, bu bitki özlerinin oldukça etkili doğal kuru cilt ilaçları olduğunu ispatlıyor. Kuru ciltler için onları nemlendirici serimizde kullanıyoruz.

Önlemek:
Aksine, petrol ya da mineral yağ cilt ile hiçbir akrabalık ilişkisi göstermez ve besleyici özellikleri yoktur.
Bu nedenle orijinal doğal organik cilt bakımının kullanılması önemlidir. Sentetik bileşenlerle dolu nemlendiriciler, sorunu onarmak yerine sorunu maskelemektedir. Çalışmalar, hindistancevizi yağı gibi doğal maddelerin, mineral yağı gibi sentetik karşı maddelerden üstün olduğunu ortaya koymaktadır. [4]

Toksinler-in-cilt bakımı

Ayrıca yağın cildin doğal nemlendirme faktörünün bir parçası olmadığını da unutmayın. Yağlar (ve balmumları) değerli cilt besin maddeleri sağlamalı ve derideki mevcut nemi muhafaza etmeli, içine kilitlemeye ve cildin yüzeyindeki buharlaşmayı azaltmaya yardımcı olmalı, ancak bitki suları ve meyve suları ek nem sağlamıştı.
Nem tükenirse, cilt hem suları hem de yağları içeren dengeli ve dengeli bir organik nemlendirici ürünün pürüzsüz ve nemli kalmasını sağlar.

3. Vücudunuzun sağ kısmı için doğru nemlendiriciyi kullanın:

Göz çevresindeki cildin üst tabakası vücudunuzun herhangi bir yerindeki cildin yaklaşık yarısı kalınlığındadır (0,05 mm). Ayaklarınızdaki cilt, 10 kat daha kalın olabilir.

Bu nedenle, göz bölgesi şişlikten kaçınmak için daha açık bir nemlendiriciyi takdir ederken, ayaklarınız zengin bir balsam şefkat ister.

Vücut alanları, losyonunuzdan veya daha zengin bir krem ​​veya Toning Fruit Body Butter’dan (cildiniz sıcak ve çekici iken ideal bir şekilde duş veya banyo yaptıktan sonra) yararlanabilir.

4. Hücre yenilenmesini teşvik etmek için temizleyin, ancak sadece hafifçe pul pul dökün:

Temizleme, kuru ölü deri hücrelerinin giderilmesine yardımcı olur ve nemi daha etkili bir şekilde tutabilen hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Eksfoliyasyon ölü cilt hücrelerini daha yüksek bir seviyeye çıkarır ve cildi soğuk hava ve toksinlerden saldırıya açık bırakmamak için çok hassas bir cilde dikkatle veya hiç yapılmamalıdır.

Yüzünüzde, kuru ciltler veya temizleme bezleri için bir temizleyici kullanmayı düşünün; cildin sürüklenmesine gerek kalmadan makyaj ve süzün yabancı maddeler üzerinde çok iyi çalışırlar. Durulamalı bir temizleyici istiyorsanız, hidrasyon tabakası bırakan yenilikçi jöle süt İpek Dokunmatik Temizleyici deneyin.

5. Sıcak suya girme:

Banyo yaparken, duş yaparken veya ellerinizi yıkarken soğuk bir günde görkemli olsalar bile çok sıcak sudan kaçının.

Sıcak su cildinize zarar verebilir ve kuru hissetmesine neden olabilir. Hamamınızı maksimum 15 dakika ile sınırlayın ve sıcaktan ziyade sıcak tutun. Havluyu kurduktan sonra (nazikçe kurur gibi!) Nemlendiriciyi mümkün olan en kısa sürede uygulayın.

6 … ya da köpük giderici:

Sabun kabarcıkları ve el yıkama genellikle etkin temizlik ile ilişkilendirilir. Ancak aslında daha fazla köpüren temizleyici anlamına gelmez. Kuru ciltler için hafif bir organik sabun veya duş jeli de işi yapacaktır. Sert deterjanlar yağlarla güçlü bir bağlanma mekanizmasına sahiptir, kir ve gres temizlenir, ancak cildinizin doğal yağlarını da çıkarırlar.

Hafif temizleyicilerle birlikte ürünler seçin ve en sert deterjanlar arasında olduğu kabul edilen sülfatlardan kaçının. Sülfat içermeyen şampuanlar giderek daha fazla mevcuttur.

7. pH dengesinin farkında olun:

Cildinizin asit mantonunu korumak – cildinizi örten bir filmin sulu kısmı, kuru cildi nasıl durduracağınızı anlamak için çok önemlidir.

Asit manto çok az asidik olduğu için adlandırılır (yaş, cinsiyet ve vücudun cildinin bulunduğu yere göre pH 4.75 – 5.75’te).

Ancak birçok cilt bakım ürünü ve özellikle deterjanlar örn. şampuanlar ve duş jeli, aslında alkalidir ve cildinizin pH değerini bozabilir. PH dengeli şampuan ve vücut yıkamaya dikkat edin – 5.5 genelde en iyi çok yönlü değer olarak kullanılır.

8. Kışın toparlayın:

Kuru ciltler için en iyi ev ilaçlarının biri sadece sıcak sarmaktır. Kışın kuru cilde karşı koruma sağlamak için yumuşak başımahtı, eşarp ve eldiven bariyeri yaratın. Aynı şekilde, hafif pamuklu giysiler yaz aylarında cildin susuz kalmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Evinizdeki bir nemlendiriciden yararlanma, cildinizin kış aylarında nemli kalmasına yardımcı olabilir.

9. İrriticilerden kaçının:

Zor kimyasallardan kaba giysilerden temizlik ürünlerine – irritanlar tahriş edici hale getirebilir ve sadece kuru cildi daha da kötüleştirir. Çizilmeyle deride hasar oluşması, nem kaybına, dehidrasyona ve toksinlere ve allerjenlere daha yatkın bırakır.

Tahriş edici maddeler, kıyafetlerinizde ne yıkadığınıza bağlı olarak da bulunabilir (burada daha fazla bilgi burada bulunur) ve giydiğiniz kumaşlara bağlı olarak.

En yaygın suçlu yün, polyester ve naylon.

10. İçeceği iyi yiyin:

Düzenli sıvı alımı, içeriden sağlıklı görünen deri çıkmasına yardımcı olmak için önemli bir başka ev ilaçtır. Düzenli olarak (su veya bitki çayı) gün boyunca içmek, vücuda sıvı emmek için tek seferde çok şey almaktan daha iyidir.

Kuru ciltler için faydalı gıdalar balık, bakliyat ve fındık içerir çünkü cildinde doğal olarak bulunan yağ ve yağlardan zengindirler. Özellikle keten tohumu yağı, cilt bariyer fonksiyonunu iyileştirerek ve hidrasyonu arttırarak kuru cildin tedavisinde ve önlenmesinde umut vaat etmiştir.
GLA (gama linoleik asit), borage yağı ve yıldız çiçeği yağı gibi takviyeleri, diyetteki dengesizliği düzeltmek için zengin ve kolaylıkla temin edilebilen cilt besleyici kaynağı sağlayan kuru ciltler için sıklıkla önerilir.

Cildiniz her zaman çok kuruysa bir beslenme uzmanına danışmaya değer olabilir.

11. Bir su yumuşatıcısı düşünün.

Suyun “sert” olduğu (suyun mineral içeriği yüksek olduğu anlamına gelen) bir bölgede yaşamak cildinizin görünümünü etkileyebilir. Suyun içerdiği yüksek mineral içeriği, pH’sını etkiler ve çok alkalin olma eğilimi gösterir – bu da asidik tarafa daha fazla eğilmiş olan cildinizin pH’ına zıttır. Cildinizin pH dengesini bozmak kurutma etkisine neden olabilir.

Sert su, ayrıca ürünlerin cildinizden ne kadar iyi durulanmasına müdahale eder. Sert su zaten çözülmüş mineralleri bulunduğundan, çözeltiye girmek için diğer çözeltiler (şampuan ve sabun gibi) için daha az “oda” bırakır ve durulamaya çalıştığınızda geride kalıntı bırakır. Ürünün solunda (özellikle sentetik / tahriş edici maddeler varsa) cildiniz ağırlaşabilir ve gözenekleriniz tıkanabilir.

Aynı notada, rahatsız edici maddeler onları yıkadıktan sonra giysinizin arkasında bırakılabilir; bu da cildinizi giydikten sonra kaşıntılı ve kuru kalabilir. Mümkün olan en iyi yıkama tozunu kullandığınızdan emin olun – bulabileceğiniz en doğal ve organik olanı öneririz – cilt tahrişi riskini azaltmak için.

Şüpheleniyorsanız / su kaynağınızın zor olduğunu biliyorsanız su yumuşatıcısı takabilirsiniz. Bu arada mümkünse yumuşak, dükkandan satın almış su kullanmaya çalışın (belki yüzünüzü yıkarken kullanmanız daha hassas ve kuruma eğilimi gösterir).

Onlara ihtiyaç duyduğunuz yerden kuru cilt ilaçları

Kuru cilt herhangi bir yerde olabilir, ancak kuru cilt için en yaygın yerler yüzünüzde, dudaklarınızda, ellerinizde, dirseklerinizde, dizlerinizde ve ayaklarınızdadır. Tüm alanı etkiler veya kuru cilt lekeleri gibi görünebilir.

 

Kuru eller:

Çalışan ellerimiz, istediğiniz sayıda kuruma ve tahriş edici unsura maruz kalabilir. İlk savunma hattı ev işleri, iş, bahçe işleri veya sadece onları sıcak tutmak için olsun, koruyucu eldiventir.

Eldivenlerin yokluğunda, ellerinizi çalkalayıp kurutulduktan sonra, hafifçe, emici bir losyon veya organik el kremi ile masaj yapmayı unutmayın;

Eller zaten kuru veya çatlaklıysa, o zaman zengin bir şeker esaslı fırçalamada pürüzsüzleştirici bir sabun (yulaf dinlendirici ve naziksiniz) ile iyice temizleyin ve çiğ shea, günaydın gibi saflaştırıcı aktif maddelerle dolu koruyucu bir ‘özel bakım’ balsamı ilave edin. veya deniz kurbağası gün içinde hafifçe uygulanır ve gecede daha cömertçe son şey uygulanır. Bu yakında onlara en iyi ihtimali arıyor ve hissediyorlar.

Ellerimiz aynı zamanda bir yaş terkedilebilir, bu yüzden tıpkı yüzünüzde olduğu gibi UV korumalı antioksidan cilt bakımına da uygulayın.

Çatlamış Topuklar:

Ayaklarımızdaki kuru, kaba ve kırık cilt hem rahatsız hem de çirkin olabilir! Topukların çevresindeki ciltler kalın, sağlam, kuru ve sert olmaya eğilimli ve elastikiyetten yoksun – sonuç, çatlaklar ve bölünmeler. Cilt ile ayakkabı arasındaki sürtünme aynı zamanda ağrılı callouses’ın ayak parmaklarına dönüşmesine neden olabilir. Ayaklarımız bizim için muazzam derecede işe yarıyor ve sadece önleyici veya iyileştirici bakımla bize konfor, iyi görünüm ve genel refah da verebiliyoruz.

İlk adım, ölü cildin kaba, kaba üst tabakasının bir kısmını bir ayak dosyası veya pomza taşıyla pürüzsüzleştirmektir. Sonra cildinizi yumuşatmak için ayağınıza ılık su ilave edin, belki birkaç yatıştırıcı lavanta veya anti mikrobik çay ağacı gibi organik esansiyel yağ damlaları kullanın. Durulayın ve kurutun, sonra nemlendirmek için besleyici bir bezle masaj yapın – bir tanesi içeren kuru, çatlamış cildin iyileşmesine yardımcı olmak için idealdir.

Düzenli bakım veya mükemmel ayak spa tedavisi için, Organic Coconut Candy Scrub gibi nemlendirici bir exfoliator, ayaklarınızın pürüzsüz, yumuşak ve pampered kalmasını sağlayacaktır.

Çatlamış Dudaklar:

Çatlamış ve ağrıyan dudaklar soğuk hava dudakların nem kaybına neden olduğu için ısırma rüzgarlarına maruz kalmanın yaygın bir işaretidir. Bu olduğunda, genellikle rahatsız olan rahatsızlığı gidermek için onları daha sık yalamak eğilimindeyiz. Boğaz ağrısı, çatlamış ve kuru dudaklar için en iyi tedavi, sık sık besleyici bitki yağları, mumlar ve nem içinde kilitlemeye yardım etmek için yatıştırıcı bileşenler içeren bir organik dudak balsamı uygulamak, iyileşmeyi teşvik etmek ve elementlerden daha fazla kuruluğa karşı koruma sağlamaktır. Sopa şeklinde doğal olarak kullanılan bir dudak balsamı, kullanışlı bir on-the-go önleyici ve görünümleri – ve zevkleri – de çok iyi.

Yüz üzerinde kuru cilt

Yüzümüzde ve boynumuzda bulunan cilt, özellikle de kuru olduğunda yaşlanmanın belirtilerini gösteren ilk UV ışığı ve en hassas elementtir. Aşırı veya ani kuruluk, sentetik boyalar, parfümler, koruyucular ve diğer yaygın alerjenler 5 gibi kozmetik, cilt bakımı ve saç bakımı gibi belirli bileşenlere duyarlılığın bir belirtisi olabilir.

Herhangi bir tahriş edici problem çözüldükten sonra kuru yüz derisini günlük olarak en nazik, en fazla nemlendirici ve antioksidan (bu nedenle yaşlanmayı önleyici) zengin organik yüz nemlendiricilerine uygulayarak pürüzsüz ve genç en iyi görünümünü koruyacaktır.

Göz çevresi boyunca kuru ciltler

Göz çevresindeki cilt özellikle ince ve hassas olduğundan, pH dengeli cilt bakımı ve doğal tahriş edici maddelerden arındırılmış doğal veya organik makyajı tercih edin. Hafif bitki yağlarının iyi bir dengesini içeren bir nemlendirici günlük bir göz kremi olarak iki katına çıkabilir. Saf gül yaprakları suyu sakinleştirme, rehidrasyon ve tonlama özellikleri nedeniyle göz bölgesi için mükemmeldir. Kapalı gözlere hafifçe püskürterek veya nemli pamuklu bezlere uygulayın. Odylique Sakinleştirici Gül Süper Tonik ve Zamansız Gül Nemlendiricisi hem organik gül yaprakları üzerine kurulu olup göz çevresinde rahatlatıcı, dengeli nemlendirme sağlar. Sulanan gözler soruna acı veriyorsa, gelişene kadar, gün boynuzu, papatya veya deniz karabuğdayını içeren çok az miktarda bir bal uygulamasını deneyin.

Organik veya doğal standartlara göre onaylanmış temel, maskara ve göz farı seçimi tamamen cilt tipi mineral renkleri, doğal bitki yağları ve aktif maddelere dayanıyor ve güçlü koruyucular, sentetik çözücüler ve boyalar gibi potansiyel tahriş edicilerden arınmış olmasını sağlayacak.

Flaklı veya Scaly Cilt Koşulları

Flakya cilt, egzama ve kontakt dermatitte görülen azalmış NMF ve rahatsız edici bariyer işlevinin tipik özelliklerini taşır. Ölü ve gevşek yüzey cilt tabakaları cilde donuk veya kaba bir görünüm verebilir ve tahriş olmuş, kaşıntılı ve iltihaplanabilir. Yağ ve nem dengesinin korunması ve koruyucu bariyer fonksiyonunun yeniden kurulması kuru, pul pul ve rahatsız cildi yenmek için hayati önem taşır.

Scaly cilt, balık terazileri görünümünü veren belirgin kenarlı plakları yükseltir ve sedef hastalığı ve pityriazis rosea’ya tipiktir. Araştırmalara göre NMF sedef hastalığında genellikle yoktur; saf aloe vera suyu, losyondan şampuana, yoğun rehidrasyon için önemli bir bileşen gibi görünür. A vitamini de etkili bulunmuştur ve calendula yaprakları çok miktarda beta karoten bulunduğundan (pro vitamin A), Calendula Balsamı ve Tamir Losyonumuzun neden hem kronik sedef hastalığının hafifletilmesinde çok yararlı olduğu bildirilmiştir. Bazı pitriyazis türleri bir maya enfeksiyonuna bağlı olduğundan, Spot-on Serum ve Çay Ağacı Şampuanı’na iyi cevap verebilir. Her ikisi de mantar önleyici özelliklere sahiptir ve tüm Odylique losyonları, organik yıkamalar ve doğal şampuanlar, daha fazla mikrobik saldırıya karşı bu önemli unsurun geri yüklenmesi için etkili bir aloe suyu konsantrasyonu içerir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Cilt ve Yüz bakımı. Designed by Space-Themes.com.