25 Ağustos 2017 0

Cildinizdeki Beyaz Noktaların Sebepleri?

Cildinizdeki Beyaz Noktaların Sebepleri?

 

 

Koyu lekelerin veya hiperpigmentasyonun yaygın olarak UV hasarından ve yaşlanmasından kaynaklandığını ve kızarıklığın alerjik reaksiyona bağlı olabileceğini biliyoruz, ancak beyaz lekelerin yüzünüze nasıl yayıldığı konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu beyaz lekelerin veya hipopigmentasyonun çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceği ortaya çıkar ve bunları tedavi etmede ilk adım kök salmaktır. Bu koşullardan herhangi birinin ciltte o gizemli beyaz lekelere neden olup olmadığını öğrenin.

1. Milia

Çoğu anneler milia’ya aşinadır; keratin deride sıkıştığında gelişir ve beyaz renkli kistlere veya çarpmalara neden olur, çünkü çocuklar ve yenidoğanlar arasında oldukça yaygındır. Bununla birlikte, aslında herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve yetişkinlerde daha uzun sürebilir. İkincil milia, diğer taraftan, güneş hasarı, yanıklar, steroid kremlerin uzun süreli kullanımı ve kabarma cilt koşullarının bir sonucu olabilir.

Semptomlar: Gözler, yanaklar, burunlar ve alnında yaygın olarak bulunan küçük, beyaz veya sarımsı darbe; Diş etlerinde ve bebeklerin ağzında da görülür; İkincil milia diğer cilt koşullarını takiben vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir.

Nasıl Başa Çıkılır: Bebeklerdeki primer milia genellikle birkaç hafta içinde çözüleceğinden hiçbir tedavi gerektirmez. Yetişkinlerde, milia’nın gitmesi daha uzun sürebilir, bu nedenle dermatologunuz kistleri çıkarmak, topikal retinoidler, mikrodermabrazyon veya asit kabuğu uygulamak için lanse önerebilir.

2. Vitiligo

Gözlerinizin, boynunuzun veya ellerin üzerindeki süt beyazı lekeleri vitiligo belirtisi olabilir; “vücudun kendi pigmentli cilt hücrelerini yabancı gibi tanımak için tetiklediği ve onları attığı otoimmün cilt durumu” diyor board-certified dermatolog Ve Kaliforniya Üniversitesi Tsippora Shainhouse, MD, FAAD’de klinik eğitmen. Bu durum herhangi bir yaşta başlayabilirken, Amerikan Vitiligo Araştırma Vakfı, vücudun herhangi bir yerinde görülen hafif renk değişikliğiyle 20-30 yaş arasında sıklıkla geliştiğini söylüyor.

Semptomlar: Vücutta değişik boyutlarda sarkma lekeleri; Diğer az yaygın belirtiler saçların erkenden grileşmesi (kirpikler, sakal veya kaşlar dahil), ağızda dokulardaki renk kaybı ve retinanın renginde değişikliklerdir.

Nasıl anlaşılır: Dril Shainhouse’a göre vitiligo idaresi bir dermatolog tarafından yapılmalı ve tedavi seçenekleri ışık tedavisi, topikal anti-inflamatuarlar ve bağışıklık düzenleyici kremler içermelidir. Renkli yamalarda güneş yanığınızı önlemek için daima güneş kremi giymeniz önem taşır.

3. İdiopatik Guttat Hipomelanozisi

Asla güneş kremi atlamamanın daha fazla nedeni varsa, sizin için başka bir tane daha var: beyaz çiller veya idiyopatik guttat hipomelanoz (IGH). “Bu rengini geri alamazsın. Noktalar kalıcıdır, “diye belirtiyor Dr. Shainhouse. Kahverengi lekelere neden olmaktan çok fazla güneşe maruz kalma cildin melanositlerini yok eder ve bu da genellikle kol ve bacaklarda görülen bu ışık noktalarına neden olur.

Semptomlar: Parmaklar, ön kollar ve güneş ışığına maruz kalan diğer bölgelerde çatlak benzeri beyaz lekeler; Genellikle pürüzsüz, ancak pullu görünebilir.

Nasıl İşlem Verebilirim? Livad Cilt Bakımının New York merkezli kurul onaylı dermatolog Janet Prystowsky, “Önleme, IGH için kilit önem taşıyor” diyor. “Güneş kremi giyin!” Görünüşünü azaltmak için topikal steroidler, tretinoin ve dermabrazyon kullanılabilir.

4. Pityriasis Alba

Bu yumuşak, enflamatuvar durum egzama çocuklarında daha sık görülürken, özellikle de hassas tenli ve daha koyu tenli genç erişkinlerde de gelişebilir. Shainhouse, “Küçük ölçekli beyaz lekeler, genellikle yüzünde ince pullar var” dedi. Kesin nedenler bilinmemekle birlikte, genellikle kuru cilt ve atopik dermatit ile oluşur ve güneşe maruz kaldıktan sonra daha belirgindir.

Semptomlar: Işık açan kırmızı, pul pul gibi başlar. Oval, yuvarlak veya düzensiz şekilli; Genellikle yüz (yanaklar ve çene) oluşur, ancak boyun, omuzlar ve üst kollarda da ortaya çıkabilir; Kuru ve özellikle kışın pul pul.

Nasıl Başa Çıkılır: Pityriasis alba nadiren kendi başına çözdüğü için ciddi bir dikkat gerektirir. En iyi nemlendiriciler kuru görünümünü kontrol altında tutabilirken, kalsineurin inhibitörleri, pimekrolimus kremi ve takrolimus merhemi cildin rengini geri yüklemeye yardımcı olduğu bildirildi. “Noktalar sürekli veya kaşıntılıysa iltihaplanmayı azaltmak için dermatologunuza topikal bir reçeteli ilaç verin” diye ekliyor Dr. Shainhouse.

5. Tinea Versicolor

“Tinea versicolor cildinizin doğal maya popülasyonunun kontrolsüz büyümesinin bir sonucudur” diye açıklıyor Dr. Prystowsky. Maya büyümesinin nedenleri kişiden kişiye değişir, ancak bunun sıcak ve nemli havanın, terli ve yağlı cildin ve zayıf bağışıklık sisteminin neden olduğuna inanılmaktadır.

Semptomlar: Beyaztan pembe-kahverengi noktalar olup yamalar oluşturur ve vücudun herhangi bir yerinde görünebilir; Etkilenen bölgede kaşıntıya neden olur; Kuru ve pul pul olabilir; Genellikle soğuk, kuru aylarda kaybolur ve ilkbahar veya yaz aylarında geri gelir.

Nasıl İşlem Edilir? Vücut yıkaması olarak kullanılan kepek içermeyen şampuanlar mayayı öldürebilir, Dr. Shainhouse’a göre derinin rengi kontrol edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Cilt ve Yüz bakımı. Designed by Space-Themes.com.