25 Ağustos 2017 0

Dermatolog Cevapları: Ne Kadar Saç Dökülmesi Normaldir?

Dermatolog Cevapları: Ne Kadar Saç Dökülmesi Normaldir?

 

Bahse girerim sen şu senaryo ile ilgilenebilirsin: Bir duş alıyorsun ve şampuan bittikten sonra tahtayı çevreleyen büyük bir saç yığını görürsün. Um, neler oluyor Ve sen endişelenmeli misin?

Saç Dökülmesinin Gündelik Neyi Belirlediği
Muhtemelen, günde 100 ipi kaybetmenin normal bir şey olduğunu duymuşsundur. New York’ta saç hastalıkları uzmanı olan ve kurul onaylı bir dermatolog olan Dr. Lindsey Bordone, M.D., bu sadece bir beyzbol figürüdür. Herkes “normal” farklıdır. Günde saç dökülme miktarınız yeleğinizin yoğunluğuna (saçınızın ne kadar ince veya kalın olduğu) bağlıdır.

Bordone, “Gerçekten uzun saçlı veya yoğun saçlı birçok insan, çok dökülmüş gibi hissettiriyor ancak gerçekten olması zorunlu olmadığında çok fazla saç gibi görünüyor” diyor Dr. Bordone. “Fakat o zaman saçları fazla olmayan insanlar var, elbette ki kadarını dökmeyecekler.”

Saçınızın kalınlığı ve uzunluğuna ilaveten, bütün gün at kuyruğu giymek kadar basit bir şey, normalden daha fazla saç kaybediyor gibi görünmesine neden olabilir – olmadığınız halde. “Diyelim ki saçlarınız saç at kuyruğuna çekilirken oturuyorsunuz, o zaman duş almaya karar verdiniz,” diyor Dr. Bordone. Bağlandıktan sonra ortaya çıkacak saç miktarı, saçınızı dökerseniz elde edeceğinizden daha fazla olacak ve gün boyu kıyafetlerinizde düşüyor “dedi.

Ve sezonluk dökülmenin bir şey olduğu anlaşılıyor. İngiliz Dermatoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, kadınlar Ağustos ve Eylül aylarında zirve saç dökülmesine maruz kalıyorlar. Olduğu söyleniyor, muhtemelen gerçekleştiğini bile bilmeyeceksin. Bordone, “Ortalama bir insana günlük yağmurlama belirli bir sezonda daha fazla göze çarpmıyor” diyor.

Aşırı Saç Dökülmesine Neden Olmaktadır
Normalde her zamankinden daha fazla saç dökülmesi yaşayabileceğiniz zamanlar şunlardır:

Az önce bir bebeğiniz varsa …
Bordone, hastaları doğumdan sonra gördüğü en yaygın zamanlardan biridir. Çünkü kadınlar genellikle gebelik sonrası bir ton saç kaybederler. Hamileyken, saç dokuz ay boyunca büyüme aşamasında kalır (anagen olarak bilinir). Fakat o bebeği patlattıktan sonra saç dökülme aşamasına geçer (telogen olarak bilinir). Bunun anlamı, bir anda hamile kalırken düşen tüm saçları görmeyi bekleyebilirsiniz. “Bebeğiniz ne kadar saç kaybettiğinizi şaşırtıyor, ancak büyüyor” diyor Dr. Bordone.

2. Büyük stres yaşıyorsanız …
Günlük kaç kaybettiğiniz saçlara bir anahtar vereceğiniz başka bir durum mu var? Bu stres olurdu. Bordone, “Büyük bir cerrahi olsun, kan kaybı olsun, isterse hastalık türü olsun, stresli olaylar ortaya çıkabilir” diyor. Saçınız telojen evresindeyken, dökülmesini önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. İyi haber, gebelik sonrası saç dökülmesinde olduğu gibi, bu sadece geçici, diyor Dr. Bordone. Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) ‘ya göre stresle ilişkili saç dökülmesi genellikle 6 ila 9 ay içinde kendini çözer.

Bordone, saçlı derinizin üst kısmında genişleyen bir bölüm fark ederseniz (daha önce hiç fark etmediğiniz bir şey fark ederseniz), bu normal dökülmenin ötesine geçtiğinizin işareti olabilir demektir. Bu durumda, neler olup bittiğini belirlemek için dermenle randevu alın.

Saç Güzünde Alt satır
BFF’iniz günde 100 şerit kaybedebilir, ancak kendi saç dökmeniz söz konusu olduğunda sizinle aynı temelde olmayabilir. Bordone, “Saç dökülmesini önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yokken (saç telogen aşamadaysa, saç dökülüyor” diyor Dr. Bordone), herkesin saçlarının farklı olduğunu ve seçtiğiniz saç stilinden size ne kadar stres verdiğinize kadar her şeyin Onu etkileyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Cilt ve Yüz bakımı. Designed by Space-Themes.com.