28 Ağustos 2017 0

Klor İçersinde Yüzme Sivilce Oluşturuyor mu ?

Klor İçersinde Yüzme Sivilce Oluşturuyor mu ?

Yıllar boyunca adil bir miktar istendiğim bir soru, klorlu havuzlarda yüzmenin cildi etkileyip etkilemediğidir ya da akneye neden olur.

Her ne kadar sağlam bir cevabı olmamış olsam da, klorumun cildiniz için o kadar büyük olmadığına dair gizlice bir şüphe vardı. Sonuçta, kişisel tecrübelerime dayanarak, havuzda yüzdükten sonra cildim inanılmaz derecede kuru ve sinirli hissettiğini gördüm.

Aslında, klorun cilt bariyer işlevine zarar vereceğini gösteren bir çalışma var . Başka bir deyişle, cildinizin su tutma kabiliyeti ve bakteri dışarı çıkması.

Sudaki klor konsantrasyonunun hasar miktarı ile korele olduğunu bulmuşlardır. Dolayısıyla, havuzdaki yüksek miktardaki klor, ev suyunuzdaki çok daha küçük miktardaki klora kıyasla çok daha zararlı olacaktır.

Ve araştırmadaki maruz kalma 10 dakikalık bir süre içindir. Muhtemelen maruz kalma süresi arttıkça (örneğin, havuza yapılan uzun bir yolculuk), muhtemelen daha fazla hasar olacaktır.

Öte yandan yüzünüzü musluğun altında evinizde yıkamak, daha az miktarda ve maruz kalma süresini göz önüne alırsak büyük olasılıkla önemli değil.

Ve duş mu? Bölgenizin su kaynağına eklediği klor miktarına ve uzun, sıcak, lüks duşlar için tutkunuza bağlı olarak muhtemelen sorunlu

– Alıntı: ben

Çalışma sivilce değil (kuru, sivilce, iltihaplı cilt olan atopik dermatit hakkında) cildin su tutma yeteneği sağlıklı, işleyen sivilce ciltleri için inanılmaz derecede önemlidir.

Demek cildiniz hassas, iltihaplanmış, sivilceye eğilimli bir halde bulunuyorsa, havuz gücü kloruna maruz kalmanın onu daha iyi hale getiremediğini söylemek mantıklı olur.

Ve cildiniz zaten sağlıklıysa, havuzda günlük olarak yüzmek muhtemelen bu şekilde korunmaya yardımcı olmaz.

Fakat Yüzme Benim Hayatımdır!

Anlaşılan, bana klor hakkında soru soran birçok kişi yüzme yarışmacısı ya da yüzen insanlar ve kesinlikle seviyorlar.

Ve bu nedenle, klorun cilt için o kadar iyi olmadığından nefret ediyorum çünkü yapmak istediğim son şey cildiniz yüzünden gerçekten sevdiğiniz bir şeyden vazgeçmenizi söylemek. Özellikle yüzme gibi aktivite, diğer tüm yollarla sağlıklıysa.

Zavallı olmak da cildinizi daha iyi hale getirmiyor!

Tek yapabileceğim, zekice bu bilgileri tabloda bırakıp onlarla ne yapacağını sana bırakmak.

Elbette, size bu konuda nasıl gezineceğiniz konusunda bazı önerilerde bulunacağım!

Klor & Akne Sorununu Gidermek İçin İpuçları

 • Sağlıklı bir yaşam tarzını takiben, cildi iyileştirmek için önemlidir ve egzersizi de içerir . Cildinizle birlikte yardımcı olacak yeni bir fiziksel aktivite almak istiyorsanız, yüzme seçeneğini seçmeyin (aşağıdaki alternatiflere erişemediğiniz sürece)
 • Tatlı su göllerine veya okyanusa erişebiliyorsanız, yaz aylarında bunun yerine yüzün. Veya yakındaki tuzlu bir yüzme havuzunuz varsa, o bölüme geçin! Tuz cilt için çok daha iyidir
 • Sadece serinlemek veya eğlenmek (egzersiz değil) için havuzda iseniz, o zaman yüzünüzü sudan mümkün olduğunca uzak tutun
 • Her gün bir havuzda yüzerseniz ve gerçekten sorunlu bir cilde sahipseniz, bunu yapmak büyük bir anlaşma olmayacaksa, ondan bir mola verin (ya da üzerine kesin). Bu, cildinizin iyileşmesine yardımcı olur ve cildiniz daha iyi bir durumda olduğunda daha fazla klor maruz kalma işlemini gerçekleştirecektir
 • Havuzlar yüksek bir klor konsantrasyonuna sahiptir ve bu nedenle en sorunludur, ancak şehir veya kasabanız su kaynağınıza çok fazla klor ilave ederse (suda koklayabileceğiniz gibi) bir duş filtresi almayı düşünün .
 • Bir süre önce yalnızca bir kez yüzüyorsanız – korkmayın ve sadece eğlenin. Dürüst olmak gerekirse düzenli bir şey değilse önemli değil, cildiniz sağlıklı olsun ya da olmasın!
 • Jakuzi veya sıcak küvette (yüzünüzün içeri girmediği, ancak klor içerdiğini) söylemek muhtemelen sağlığınız için harika değildir. Ancak dürüst olmak gerekirse, bunu her gün saatlerce yapmadığınız veya vücudunuzun sivilce geçirdiği sürece bu konuda hiç endişe etmem
 • Havuza giderken veya yüzücüssenseniz, karar verecek olan bu etkinliği bırakmanın veya yapamamasının imkânı yoktur … ardından cildiniz üzerindeki etkiyi azaltmak için şu ipuçlarını takip edin!

Havuza Başlarken Cildinizdeki Etkiyi Azaltma

 • Önce bir duş alın – cildiniz temiz suya batırır ve bu cildinizin emebileceği klor miktarını azaltır
 • Duştan sonra ve havuz başında gitmeden önce koruyucu yağ tabakasını (jojoba veya argan veya seçme yağ ) veya herhangi bir yağ bazlı nemlendirici uygulayın . Bu cildinizle klorunuz arasında bir bariyer yaratacaktır
 • Bitirdikten sonra, yüzünüzü temiz su ile durulayın ve tekrar nemlendirin!

Klor ve akne ile ilgili tüm tecrüben var mı? Bu soruna nasıl çalışılacağıyla ilgili ipuçları var mı? Aşağıdaki yorumlardaki deneyimlerinizi paylaşın! 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Cilt ve Yüz bakımı. Designed by Space-Themes.com.