25 Ağustos 2017 1

Kuru Fırçalama Nedir ve Doğru Nasıl Yapılır?

Kuru Fırçalama Nedir ve Doğru Nasıl Yapılır?

 

İyi ya da kötü, cildimiz vücudumuzda olup bitenlerin tam bir yansımasıdır. Bazılarımız için kızarmış gıdaları yemenin kopmasına neden olabilir. Diğerleri için, kırmızı şarap içmek yanaklarımızın biraz kızarmış görünmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla, dışardan sağlıklı görünmek için içerimiz üzerinde çalışmak zorundayız, doğru mu? Kuru fırçalamanın başladığı yer.

Dıştan kuru fırçalama çok fazla görünmüyor. Temelde sadece cildinizi bir fırça ile pul pul döküyorsunuz. Ancak, pano sertifikalı dermatolog Marnie Nussbaum’a göre, bu pullanma yönteminin en önemli faydalarından biri, içindeki ışıldamayı elde etmenizdir. Kuru fırçalama ile, cildinize daha iyi nüfuz ederken ürünlerinin cildinize daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olurken ölü cilt hücrelerini sıkarsınız. “Ölü cilt hücrelerinin bir başka engeline da el koyuyorsunuz, bu nedenle kullanacağınız herhangi bir ürün nüfuz edecek ve daha iyi çalışacaktır” diyor Nussbaum.

Ve hepsi değil. Nussbaum ayrıca kuru fırçalama, kollajenin artmasını sağlıyor, dolaşımınızı arttırıyor ve lenfatik sistemi aktive etmeye yardımcı oluyor ve pürüzsüz, tombul cildi bırakıyor.

Kuru Fırçanın Faydaları

Kuru fırçalama, toksinler, alerjenler ve vücudunuzdan gelen diğer kötü şeylerden kurtulmanızın sorumlusu olan lenfatik sistemi uyararak çalışır. Naturopatik doktor ve Rockstar Remedy’in yazarı Gabrielle Francis, “Lenf sistemi, toksinlere ve enfeksiyonlara karşı savunan beyaz kan hücreleri ve lenf sıvısı taşıyan bir damar kanalı” diyor. Kan akışını artırdığınızda, antioksidanların, oksijenin ve epidermal hücre döngüsünün uyarılmasının akışını arttırıyorsunuz ve bu cildin sağlıklı katmanı alması gerektiğini açıklıyor Nussbaum.

Kuru fırçayla, yüzey kusurlarını ve gözenek tıkanıklığını da alıp cildinizin dokusunu daha da düzleştirirsiniz. Nussbaum, “Kuru fırçayla, ölü cilt hücreleri yeni deri hücresi cirosu için silinirken yüzeydeki kusurlar azaltılır ve böylece daha homojen bir doku elde ediliyor” diyor Nussbaum. “Ayrıca, epidermal hücre birikimi yüzünden gözeneklerde sıkışan kir ve kirleticileri de temizlemektedir.”

Kuru Fırça Nasıl  Yapılır?

En iyi sonucu elde etmek için fırçayı temiz cilde kuru tutmanızı öneririz. Cildinizi yıkadıktan sonra, yumuşak kıllarla ahşap bir fırça alın ve 30 saniye hafifçe fırçalayın. Sirkülasyonu artırmak için kalpten uzaktaki yuvarlak, yukarı doğru hareket etmek isteyeceksiniz. Cildi tahriş etmemek için hareketler hafif olmalıdır.

Kuru fırçalamadan sonra fırçayı bakteri ve ölü deri hücrelerini de barındırabileceğinden sıcak su ve toksik olmayan sabun ile yıkayın, diyor Nussbaum. Daha sonra her zamanki serum, nemlendirici ve losyonunuzu uygulayın ve cildinizin tüm faydalarından yararlanacağını görün.

Hassas Ciltleriniz varsa

Nussbaum, cildinizin nasıl tepki verdiğini görmek için haftada iki kez 30 saniyelik kuru fırçalamaya başlamanızı önerir; daha sonra cildiniz fırçalamayı kurumaya alıştığında kademeli olarak beş dakikaya kadar çıkarsınız. Nussbaum, “Haftada iki kere daha kuru fırçalama, mikro gözyaşı ve tahrişe neden olabilir,” diye açıklıyor Nussbaum, bu nedenle hassas veya sivilce eğilimli cilt tipleri olan insanlar için kuru fırçalama önermemektedir. Onların derisini tahriş edebilir ve iyilikten daha fazla zarar verebilir.

One Reply to “Kuru Fırçalama Nedir ve Doğru Nasıl Yapılır?”

  • Elif dedi ki:

    Çok hassas cildim var..fırçalama yapınca çok kızarıyor tenim ama önerdiğiniz gibi yavaş yavaş yapmanın yararını gördüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Cilt ve Yüz bakımı. Designed by Space-Themes.com.