26 Ağustos 2017 0

Sabahları Niye Şişmiş Gözler Buluyorum? 6 Sebep ve Tedaviler

Sabahları Niye Şişmiş Gözler Buluyorum? 6 Sebep ve Tedaviler
Sabah uyanmak, aynaya bakmak ve gözlerinizin şişmiş ve şişmiş olduğunu keşfetmek hiç eğlenceli değil. Yüzünüzün görünüşüne bakarak kendinizi şaşkın buluyorsanız da, şükürler olsun ki, şişmiş gözler genellikle ciddi bir sorundan daha fazla rahatsızlık veriyor.
Bunlar, herhangi bir şeyden alerjiye, enfeksiyona kadar birçok nedenden ötürü olabilir; hatta onları çok zor ovuşturmaktan da olabilir. "Ancak, şişme sabitse, kötüleşirse veya acı çekiyorsa, orbital selülit, Grave hastalığı veya göz uçukları gibi potansiyel olarak daha ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilir ve oftalmolog ziyareti gerekli" diyor Dr. Judy Hu , İleri Dermatoloji Dermatoloji Uzmanı, PC
Bazen şişmiş gözler alırsanız, acele etmeye gerek yoktur. Ancak kabarık gözlerle daha sık uyandığınızı düşünüyorsanız, şişmiş göz sorunlarınızın köküne bakmak isteyebilirsiniz. Sabahları şişmiş gözleri almanızın altı nedeni (ve her birine nasıl davranmanız gerektiği).
1. Çok Fazla Tuz
Hu, "Şişmiş veya şiş gözlerle sabah uyanmanın en yaygın nedenlerinden biri aşırı tuz alımını içeriyor" diyor. "Diyetten gelen tuz birikimi vücuda aşırı su tutuyor. Çoğu durumda, su, göz çevresindeki bağ dokularda ve özellikle göz kapağının altında birikme eğilimi gösterir. "
En İyi Tedavi Seçeneği: Tuzlu yiyecek alımını azaltmak şişmeye yardımcı olabilir. "Tuzun yıkanması için çok fazla su içmeyi deneyin," diyor RealSelf Contributor Dr. Michele Green.
2. Çok Fazla Alkol

Tıpkı fazla miktarda tuz tüketir gibi, çok fazla alkol tüketirseniz ertesi sabah dehidrasyona neden olabilir ve şişmiş gözlere neden olabilir. Hu, "Alkol, kan damarlarının genişlemesine neden oluyor ve genişleyen damarlar olduğunda sıvı birikimi oluşabilir" diyor.
En İyi Tedavi Opsiyonu: Yatmadan önce ve uyandıktan sonra bol su içirin. Dermatolog Dr. Alan J. Parks, ince hatların, koyu halkaların ve şişkinliğin görünümünü en aza indirirken sağlam ve hidratlaşacak olan çay içeren bir göz kremi deneyebilirsiniz.
3. Alerjiler
Göz alerjileri ve mevsimsel alerjiler de kabarık gözlerde büyük bir rol oynamaktadır. Hu, "Allerjik reaksiyonlar, vücudun bağışıklık sistemi polen veya toz gibi yabancı bir maddeye aşırı reaksiyon verdiği zaman ortaya çıkar" diyor. Ardından "Histamin salınır; bu da, gözlerdeki kan damarlarının dilate edilmesine ve şişmesine neden olur; bu da yine bölgede akıntı ve burun akıntısı gibi sıvı birikimine neden olur."
En İyi Tedavi Seçeneği: Claritin, Allegra veya Zyrtec gibi tezgah üstü alerji ilaçları kullanın. Bu işe yaramazsa, alerji testi için bir doktora görünün. Parks, "Alerjik olduğunuz herhangi bir şeyden kaçınmanıza ve reçetesiz ürünler yeterince güçlü olmaması durumunda reçeteli alerji ilacı da almanıza izin verecek" diyor.
4. Göz Rubbelemesi
Çoğumuz zaman zaman, belki de uykumuzda veya uyandığımızda gözleri çizmeyip sürtünme eğilimindedir. Hu, "Bu eylemler aslında gözlerdeki ve göz kapaklarının hassas cildi için iltihaplanma ve bölgeye şişme neden olarak travmatiktir" diyor Hu.
En İyi Tedavi Seçeneği: "Gözlerinizi ovmamaya çalışın ve soğutma maskesi uygulayın ve soğuk süt kompresleri yatmadan önce ve sabahları sıkın" diyor Green. Soğuk sütün anti-inflamatuar bir etkisi vardır ve cildi rahatlatmaya ve yatıştırmaya yardımcı olabilir.
5. Zayıf Kollajen
Ek olarak, ciltte, genetik ile ilgili olabilecek göz çevresinde şişlik görünen anatomik nedenler vardır. Hu, "Herkes alt göz kapaklarının altındaki yağ pedlerini tutan gözlerin etrafında kolajen var" diyor. "Yaşlanma ile, göz çevresindeki kollajen ve elastin lifleri zayıflar ve bu kollajen liflerin altındaki yağ pedlerinin çıkmasına neden olur. Klinik olarak, bu göz kapağının şişmesi veya şişmesi olarak görülebilir. "
En İyi Tedavi Seçeneği: "Kolajen, Thermage lazerini artırmaktır, cildiniz için kollajen bankasını arttırmak gibi" diyor Green. Bu invaziv olmayan tedavi cildinize pürüzsüz, daha ince bir görünüm kazandırır.
6. Stres
İlişki hakkında fazla çalışılmış hissettim mi? Gözlerinizde gösteriyor olabilir. Green, "Stres kortizolü arttırarak ve tuz dengesini değiştirerek ona neden oluyor" diyor. Ağlama, bir gece önce olsa bile gözlerde şişlik yaratabilir. Duygulardan ağlarken, üretilen gözyaşları normal gözyaşlarından daha az tuzludur, bu nedenle su göz çevresindeki göz dokularına geri döner; normalde daha sağlıklı olur ve bu dokuların şişmesine neden olur. 
En İyi Tedavi Seçeneği: Stresinizi azaltmaya çalışın. Parklar "Stresinizi de giderebileceği için çalışmayı deneyebilirsiniz" diyor. Gözlerin etrafındaki yorgunluk, şişlik ve koyu halkaların belirtilerini azaltan bir salatalık göz kremi gibi bir ürün de deneyebilirsiniz.
 
 
 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Cilt ve Yüz bakımı. Designed by Space-Themes.com.